Інтерактивний клас: які інновації чекають українські школи? Блог Олега Серьогіна

22 червня 2018, 14:42

Чотири речі, які потрібно зробити, щоб підвищити мотивацію учнів і адаптувати їх до дорослого життя.

Говорячи про школу, ми часто уявляємо собі типову будівлю радянської архітектури, похмурі класи зі скрипучими партами, гори підручників у непідйомних рюкзаках. І шкільний дзвінок - геніальний винахід людства, що вміє звучати одночасно і весело, і загрозливо, як на заводі.

Відео дня

Сучасні школи, навпаки, намагаються максимально відсторонитися від звичного образу. Світлі класи незвичайної форми, зони відпочинку, кафетерії замість їдальні, внутрішній сад або спортзал на даху будівлі - це покликане зацікавити дитину, показати їй, що школа - перш за все місце, де їй комфортно і легко.

Все це доповнюється стильним та яскравим дизайном, ергономічністю і сучасними технологіями.

Сучасне навчання передбачає використання ноутбуків і планшетів у поєднанні з онлайн-сервісами замість паперових книг, зошитів, класних журналів і щоденників. Цифровий формат полегшує життя дитині, її батькам і вчителям. Електронні носії інформації служать довше, ніж паперові, важать набагато менше, і їх виробництво не так сильно шкодить природі, як целюлозно-паперові фабрики.

Що ж необхідно змінити в українських школах, щоб наблизити їх до ідеалу?

Технічне оснащення

Насамперед в українських школах необхідно кардинально поліпшити технічне оснащення. Дуже складно пояснити дитині, що звикла до онлайн-ігор, що писати крейдою на дошці - не нудно.

Зовсім інша справа - інтерактивні дошки і парти, ігрові методики навчання і активності на свіжому повітрі, суміщені з лекціями про довкілля.

Наприклад, пристрої серії MolyBoard або інтерактивні панелі BenQ, а вони вже є в продажу, зокрема у MTI, здатні показувати фото і відеоматеріали, забезпечують доступ до навчальних онлайн-матеріалів, використовуються для письма та малювання, підтримують одночасно до 10 торкань. Це вже не "дошка" в звичному нам розумінні - це повноцінний інструмент як для вчителя, так і для дитини.

Також варто оснастити класи сучасними проекторами і навчити вчителів користуватися новими інструментами для створення навчального матеріалу.

У сучасних школах діти можуть вивчати 3D-моделювання, писати власні програми для розумних гаджетів і за допомогою викладачів - створювати стартапи та технологічні рішення, домагаючись їх втілення в реальному житті.

Престиж роботи викладача

У країнах - лідерах за якістю системи освіти в світі, середня зарплата вчителя значно вища за середню зарплату в країні. Претенденти на місце вчителя в школі розглядаються тільки з числа кращих учнів ВНЗ. І конкурс може досягати до 10 претендентів на місце.

Мотивація учнів

У століття «високих технологій» вміння запам'ятовувати величезні масиви інформації - не головне. У молодшій школі найважливіше - це формування і розвиток пізнавального інтересу, а також навичок самостійної та групової роботи. Розвивати бажання вчитися, пізнавати нове - це важливіше, ніж намагатися «запхати» якомога більше знань у дитячі голови.

під час усього періоду навчання в школі дуже важливо розвивати вміння працювати в спільних проектах і робити акцент на практику.

Топ-5 країн, які визнаються найкращими в сфері освіти в світі - Південна Корея, Японія, Сінгапур, Гонконг і Фінляндія - роблять особливий акцент на виховання старанності і наполегливості в учнів. Адже старанний учень із середніми здібностями досягає кращих результатів у навчанні, ніж талановитий, але неорганізований геній.

У цих країнах відвідуваність, моральний розвиток, позакласна активність, особливі особисті досягнення в системі оцінки учнів мають таку ж вагу, як і успішність з предметів. Вчителі в цих школах проводять менше уроків і більше часу приділяють їх підготовці. При цьому діти багато працюють в групах у форматі проектів.

Модернізація навчального процесу

Перетворивши учнівський клас з нудної кімнати на сучасний інтерактивний навчальний простір, на майданчик, де діти можуть експериментувати, працювати спільно над спільним завданням, освоюючи при цьому різні соціальні ролі, ми не просто дозволимо нашим дітям ефективніше вчитися - ми зробимо їх успішними в нашому непростому сучасному світі.

Залишаючи школи «в минулому», не даючи сучасним технологіям гармонійно влитися в навчальний процес, ми перетворюємо навчання власних дітей на формальність, без перспективи практичного застосування в майбутньому. В результаті їм доведеться вчитися роботі з сучасними технологіями пізніше - у ВНЗ або на місці своєї першої роботи.

Навчання в школах відкритого типу з можливістю дистанційної освіти і адаптивним середовищем підвищує рівень мотивації як учнів, так і викладачів. А інформатизація навчання знімає велику частину психологічної напруги від шкільного спілкування шляхом переходу від відносин «учень-учитель» до більш об'єктивних «учень-комп'ютер-вчитель». Що, в свою чергу, позитивно впливає на сам процес навчання, роблячи дітей більш відкритими, допитливими і зосередженими на власному розвитку.

Автор: Олег Серьогін, керуючий Центром інновацій та компетенцій MTI

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X