Чотири важливі кроки для реалізації "Концепції розвитку цифрової економіки". Блог Ольги Афанасьєвої

27 червня 2018, 14:45

Що потрібно зробити українській владі, щоб втілити рамкову "Концепцію розвитку цифрової економіки-2020" в життя.

Кабінет Міністрів майже півроку тому прийняв Концепцію розвитку цифрової економіки до 2020 року. Як і будь-який документ такого формату, Концепція рамково описує впровадження інноваційних механізмів в Україні протягом наступних двох-трьох років.

Відео дня

Те, що уряд все частіше звертає увагу на цифровізацию економіки, безумовно, великий плюс. Ми бачимо, що члени Кабінету Міністрів зустрічаються з підприємцями з інноваційної сфери, слухають їх проблеми, пропонують свої рішення. Концепція є відправною точкою розвитку цифрової економіки з урахуванням побажань бізнесу.

Викладені в ній положення про підтримку інноваційних підприємств, які орієнтовані на експорт послуг або збільшення кількості відкритих даних державних органів, є позитивним кроком до цифровізації економіки. Однак, Концепція не відповідає на запитання, як конкретно зробити Україну більш прогресивною і інноваційною. Спробуємо запропонувати свої варіанти вирішення.

1. Інвестиції в розвиток стартапів

Наявність в країні технологічних компаній, що стабільно працюють, є важливим елементом цифрової економіки. Основним фактором, який впливає на такі компанії, є інвестиції в розвиток.

В цьому напрямі UVCA веде вже давній діалог з урядом про створення фонду фондів, в якому передбачається участь міжнародних фінансових інституцій, а також невелика участь держави.

На цей момент українська модель розвитку інновацій базується в основному на приватних коштах. Створення фонду з державною участю, який би інвестував у професійні венчурні фонди, а вони, в свою чергу, в стартапи, стало б показовим кроком.

По-перше, великі інвестори змогли б побачити «не на словах, а на ділі» підтримку державою інноваційних компаній і самі б стали більш активно вкладати.

По-друге, самі компанії отримали б надійну фінансову допомогу. По-третє, фонд став би стимулом створення нових інноваційних компаній і стартапів всередині країни, які будуть будувати цифрову інфраструктуру.

Створення такого фонду пройшли багато західних країн, і він показав свою ефективність. А недавно в Європейському Союзі оголосили про створення пан-європейського фонду для фінансування стартапів в загальній сумі декількох мільярдів доларів, що ще раз підтверджує правильність такої моделі роботи і в Україні.

2. Створення економічних стимулів для IT-компаній

Економічні стимули також важливі для стабільної роботи IT-компаній. Оподаткування в Україні, крім того що неконкурентоспроможне за розмірами ставок, так ще й складне в адмініструванні. Творцям інноваційної інфраструктури важливо мати можливість просто сплатити податки, не проходячи всі кола пекла фіскальної служби.

Реформа в цьому секторі вже давно назріла і запущена урядом, але все ще не може вийти на фінішну пряму. А поки цього немає, підприємці будуть реєструвати свої компанії за кордоном або просто емігрувати.

3. Відкриття даних в регіонах

Активне відкриття даних органів влади в регіонах матиме сильний позитивний вплив на розвиток цифрової економіки.

Наприклад, член UVCA, організація 1991 Open Data Incubator, вже давно займається відкритими даними і розробленням проектів для міст на їх основі. Це може бути запис на прийом до лікаря через інтернет або отримання інформації про споруджуваний поруч з будинком об'єкт.

При цьому існує проблема небажання чиновників відкривати дані. І справа навіть не в тому, що там може бути щось секретне, а в тому, що держслужбовці не бачать користі від відкритих даних і продовжують працювати по-старому, зберігаючи все на папері. Тут уряду важливо ініціювати освітні програми для чиновників місцевого рівня, які покажуть позитивні приклади з тих міст, де відкриті дані працюють на благо жителів.

4. Створення інфраструктури для безготівкових платежів

Безготівкові розрахунки також є важливим елементом цифрової інфраструктури. В Україні кількість таких платежів зростає з року в рік. Однак залишається велика кількість секторів, де впровадження «безготівки» істотно спростило б життя громадянам, а держава вивела б частину економіки з тіні.

Перше, що спадає на думку – це роздрібні магазини і громадський транспорт. Встановлення терміналів оплати в таких точках суттєво б посилило позиції України в рейтингах з цифровізації. З іншого боку, це послужило б поштовхом для стартапів, які могли б створювати свої продукти для безготівкової/безконтактної оплати.

Автор: Ольга Афанасьєва, виконавчий директор UVCA - Української асоціації венчурного і приватного капіталу

Читайте також: Роботи-хірурги та діагнози від нейромережі: як технології змінять охорону здоров'я. Блог Яни Арнаутової

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X