Чи варто йти в IT і як Україні стати другою Кремнієвою долиною. Блог Ерана Лассера

4 травня 2018, 11:07

Стрімкий розвиток технологій призводить до того, що велика кількість людей усвідомлюючи попит підлаштовуються під нього і змінюють своє життя. Україну багато хто називає другою Кремнієвою Доліною. Адже кількість дійсно талановитих і прогресивних IT-фахівців зашкалює.

Оскільки більшість фахівців які зараз працюють в IT, отримували початкову освіту ще до так званого буму, свого часу їм довелося перенавчатися для того, щоб відповідати вимогам ринку.

Відео дня

Зараз в Україні відбувається справжній бум IT-освіти. Бажаючи бути в тренді, розвиватися і заробляти гідно, перекваліфікацію, враховуючи попит на ринку, починають просто тисячі людей. Їх називають світчерами. Багато з більш молодого покоління починають вчитися програмуванню ще не встигнувши закінчити школу.

Кількість IT-фахівців в Україні зростає щорічно. Якщо ще в 2016 році приблизна цифра склала близько 100 000 осіб, то в 2017 році вже 126 990. За рік ринок виріс на 27%. Попит, в свою чергу, не припиняється, а тільки зростає. При чому, як на внутрішньому, так і на зарубіжному ринку: "захантити" українського розробника в міжнародну компанію вважається вигідною і престижною угодою для обох сторін.

Українські вузи лідирують серед країн Центральної і Східної Європи за кількістю випускників "айтішних" спеціальностей. Це близько 15 тисяч за останній рік. А приватні курси випускають близько 50 тис. фахівців на рік, пов'язаних з програмуванням. За офіційними даними це майже в два рази більше в порівнянні з показником 2015 року. За прогнозами, в 2018 році кількість випускників зросте ще на половину.

Hi-tech обітований: як Ізраїль розвивається в сфері IT-технологій

Схожий бум переживав і Ізраїль, який зараз по праву називають країною технологічного підприємництва і «нацією стартапів». Зараз в Ізраїлі більше венчурних інвестицій, інтернет-компаній, вчених і IT-фахівців на душу населення, ніж будь-де на планеті, а за часткою інвестицій в різні дослідження і розробки Ізраїль посідає перше місце в світі — 4,3% ВВП. Для порівняння, в США цей показник становить 2,2%.

Наявність високопрофесійних кадрів і накопичений досвід привертають в країну провідні транснаціональні корпорації. Сьогодні на території Ізраїлю знаходяться R&D-центри всіх великих компаній: Apple, Microsoft, Intel, IBM, Google, Cisco Systems Oracle, Dell та ін.

У сфері IT Ізраїлю зараз зайнято більше 300 тис. осіб, це найбільша галузь, яка продовжує стрімко розвиватися навіть незважаючи на чисельність населення. В Ізраїлі — 8,5 млн осіб. Для порівняння — в Каліфорнії, де знаходиться Кремнієва долина, — 39 млн, а в Україні — 42 мільйони.

Як таке можливо? В один момент наша влада прийняли рішення зробити акцент на розвиток сфери Hi-tech. Адже ключовий актив Ізраїлю — це люди. Їх потенціал вдалося реалізувати, зокрема, налагодивши систему підготовки ІТ-кадрів для армії.

Ізраїль робить величезну ставку на навчання і власні індивідуальні методики. Наприклад, в it-підрозділі ізраїльської армії MAMRAM активно використовують методологію, яка називається TELEM. Основний сенс — прибрати прірву між теоретичними знаннями і реальністю, тому в кожному предметі, блоки продумані до найдрібніших деталей — менше теорії, симуляція реальної роботи, ігровий досвід, інтеграція, розроблення реальних проектів у групах. Проблема багатьох розробників — невміння комунікувати. Так ось Ізраїль, усвідомивши це, приділяє командній роботі особливу увагу. До речі, для того, щоб повністю пройти навчання в MAMRAM, необхідно 6 років.

Чому український ринок праці переживає бум світчерів

Як і в усьому світі, українських кандидатів привертає висока зарплата, соцпакет, робота, затребувана в усьому світі і, відповідно, можливість релокейту.

Попит на програмістів і розробників у нашій країні високий не тільки в області високих технологій. Розробники потрібні всім: і банкам і сільському господарству.

Кількість IT-фахівців вже налічує близько 100 тис, але потреба в нових людях вимірюється десятками тисяч нових робочих місць в найближчі роки. Тому не дивно, що все більше українців прагнуть "увійти в IT".

Йти в IT, чи не йти? Ось у чому питання

Сфера інформаційних технологій – дуже перспективна для побудови кар'єри. У певний момент слід запитати себе — чи варто міняти професію і пов'язувати своє життя з IT-сферою? Незважаючи на гадану простоту питання, відповідь на нього не завжди очевидна.

Вважається, що айтішники насамперед повинні бути схильні до математики, інформатики та роботі з технікою. Їм необхідно мати аналітичний склад розуму, добру пам'ять і здатність працювати з великою кількістю інформації. Також незамінними якостями для всіх співробітників у цій сфері, незалежно від посади, є вмотивованість, "палаючі очі", гарна англійська і вміння грамотно себе підносити, наприклад, під час працевлаштування або спілкування із замовником.

Чому люди вирішують міняти професію?

  • Відсутність можливостей для кар'єрного зростання, задоволення амбіцій і самореалізації на колишній роботі
  • Брак фінансів, прагнення заробляти більше і підвищувати свій соціальний статус
  • Розчарування в професії — через неправильний вибір, зроблений в юності, за наполяганням батьків, через рівень оплати праці, неправильно розставлені пріоритети
  • Вигорання на роботі, через фізичне або моральне перевантаження
  • Тенденції ринку. Деякі розуміють, що їх спеціальність стає менш затребуваною, тому вважають за краще повністю змінити рід занять на щось перспективне в майбутньому
  • Повна самореалізація на "своєму" терені. Коли вже нічого більше не можна зробити, людина з головою поринає в нове для себе, щоб самореалізуватися знову.

Як довго IT професії будуть актуальними?

За прогнозами фахівців, до 2020 року обсяг українського IT-ринку подвоїться. Кількість замовлень для IT-компаній зростає з року в рік, а відповідно зростатиме і кількість зайнятих у цій сфері фахівців.

Одна з головних і очевидних причин зростання – світ рухається в бік технологій і цей процес буде тільки набирати обертів.

Світ професій в Hi-Tech індустрії вже дуже різний: програмісти, дизайнери, продакт-менеджери – на цьому фахи не закінчуються. З кожним роком будуть з'являтися нові спеціальності, в яких кожен, хто матиме бажання, ймовірно, зможе знайти себе.

Автор колонки — Еран Лассер, cпівзасновник DAN IT Education.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X