Інопланетяни? Вчені виявили нову загадку в сузір'ї Лебедя

10 січня 2019, 21:17

Інопланетяни, що, можливо, побудували таку собі мегаструктуру навколо зірки Таббі, можливо, не використовують лазери для комунікацій. Інтрига наростає, констатують дослідники.

Відтоді як група астрономів на чолі з Табетою Баяджіан в 2015 році виявила аномалію біля зірки KIC 8462852 в сузір'ї Лебедя, розмови про інопланетян не вщухають.

Баяджіан з колегами зафіксувала періодичні загасання зірки, розташованої за 1600 світлових років від Землі. Причому загасання стільки значні, що їх неможливо було пояснити банальним проходженням через її диск планети (навіть такої великої як Юпітер) або наявністю в системі пилової хмари.

Відео дня

Подальші спостереження показали, що загасання відбуваються нерівномірно по всьому колірному діапазону і дозволили визначити, що зірку затуляє об'єкт високої щільності.

Версія про сферу Дайсона - гігантську рукотворну структуру для збирання енергії безпосередньо від зірки - виникла практично відразу. І незважаючи на те, що доказів з тих пір не додалося, шанувальники не перестають обговорювати її.

І ось, нове дослідження групи американських астрофізиків свідчить про нову аномалію. Ну або підкреслює всю загадковість колишньої.

Робота показує, що або біля KIC 8462852 взагалі немає ніяких інопланетян (але тоді чому періодично загасає зірка?), або вони є, але володіють настільки просунутими технологіями, що нам поки що не до снаги знайти їх сліди. В силу того, що ми самі ще - занадто примітивні.

Сфера Дайсона - гігантська конструкція, яка може використовуватися для отримання енергії від зірки (Фото: NASA)
Сфера Дайсона - гігантська конструкція, яка може використовуватися для отримання енергії від зірки / Фото: NASA

Інопланетяни і лазери

Група вчених з Прінстонського університету під керівництвом Девіда Ліпмана висунула цілком логічну гіпотезу про те, що високорозвинені інопланетяни найімовірніше використовують таку технологію як лазери.

А отже, визначити, чи є в околицях зірки KIC 8462852 ці самі інопланетяни, досить просто. Необхідно лише проаналізувати світіння зірки на предмет сигнатур, які можна вважати характерними для великих лазерів.

Що, власне, група Ліпмана і здійснила, обробивши всі дані про зірку, зібрані в останні роки.

У своїй роботі, яка буде опублікована в авторитетному виданні Publications of the Astronomical Society of the Pacific, дослідники доходять невтішного висновку - ніяких слідів використання лазерів біля цієї зірки немає.

Невтішний він, звичайно, лише для тих, хто сподівався, що зірка Таббі (як часто називають KIC 8462852 в честь Табети Бояджіан) є притулком інопланетян.

"Ретельно вивчаючи, чи є щось схоже на лазерне випромінювання, ми намагалися зрозуміти, чи може навколо зірки обертатися штучна споруда, на зразок сфери Дайсона, - пояснює Ховард Айзексон, один з авторів дослідження. - Логічно припустити, що його творці використовують лазерні комунікації".

Дослідники створили комп'ютерний алгоритм для аналізу світла зірки. І з його допомогою намагалися виділити потоки світла, які могли бути випромінені лазерами. З огляду на відстань до зірки, мінімальна потужність лазера, який можна засікти, становить 24 МВт.

У людства є і значно потужніші лазери, зокрема й у мільйони разів могутніші, правда, вони можуть випромінювати тільки дуже короткочасні імпульси.

Наша цивілізація використовує лазери для наведення телескопів, але їх потужність невелика. Дослідники підрахували, що для того, щоб засікти такі лазери з космосу, гіпотетичним інопланетянам потрібно перебувати в межах 10 світлових років від Землі.

Однак, логічно припустити, що цивілізація, здатна побудувати мегаструктуру, яка змушує періодично затухати зірку, володіє значно більш розвиненими технологіями. Ймовірно, і лазери у неї могутніші.

Самі автори дослідження цілком задоволені своєю роботою. "Навіть незважаючи на те, що результат був негативним, ми багато чому навчилися в процесі розробки цього алгоритму, і тепер він може застосовуватися для аналізу інших зірок", - робить висновок Ліпман.

Не все втрачено

Насправді, впадати у відчай рано. Інопланетяни цілком можуть бути причиною аномалії зірки Таббі. І робота Ліпмана зовсім не ставить хрест на цій версії.

Можливі відразу кілька гіпотез, що пояснюють, чому відсутність сигнатур лазерів не обов'язково означає відсутність інопланетян.

Чисто теоретично, розвинена цивілізація може використовувати якісь інші технології для комунікацій усередині своєї зоряної системи. Можливо, це нам здається, що оптичні сигнали є найкращим способом передачі даних. А розвинена цивілізація могла піти далеко вперед. Наприклад, освоїти якусь форму квантової комунікації.

Ще одне припущення, яке пояснює відсутність лазерів. Можливо, інопланетяни, які побудували якусь мегаструктуру біля зірки KIC 8462852, вже залишили цю зоряну систему. І більше там просто немає ніяких комунікацій.

Ми не дізнаємося істину, поки не матимемо більш досконалих засобів спостереження за настільки віддаленими об'єктами в космосі.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X