Від геймера до генія. Як відеоігри впливають на мозок людини

29 січня 2018, 21:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У чому тільки не звинувачують відеоігри – і в поганому впливі на психіку дітей і дорослих, і в ескалації насильства, і в тотальному безсонні, і в поширенні епідемії самотності по планеті. Спробуємо розібратися, чи справедливі ці звинувачення?

На Землі близько 25% відсотків людства грають у відеоігри. Вік геймера не має кордонів – це може бути 6-річний шкет, а може і 40-річний власник приватної компанії. Ігри – це відмінна розвага, яке приносить багато радості своїм шанувальникам.

Відео дня

У той же час навколо відеоігор ходить багато чуток і легенд, які псують добре ім'я індустрії. Школяр розстріляв однокласників – ігри! Діти погано вчаться – ігри! Підлітки влаштували стрілянину – ігри! Відеоігри часто стають об'єктами необгрунтованої полеміки, і сьогодні я буду розвіювати ці міфи за допомогою науки!

Ігри роблять дітей жорстокими

Головна претензія, яку приписують іграм, – це жорстокість. В основному це стосується серії GTA, Call of Duty і Postal. Остання так взагалі неодноразово спливала в ЗМІ через свої геймплейні особливості. Зазвичай ці звинувачення підкріплені аж нічим, крім полеміки різних ненависників відеоігор. На стороні геймерів реальні наукові дослідження, які проводять люди в халатах з різних країн світу.

Останнє дослідження було проведено на початку 2018 року в Йоркському університеті. Для тестів вони створили дві різні гри: в першій потрібно було ухилятися від вантажівок, а в другій – грати за мишу, яка рятується від кішки. Далі вчені показували відповідні картинки і робили висновки виходячи з реакції піддослідних. Так, вони намагалися з'ясувати вплив ігор на світогляд людини. З'ясувалося, що запропоновані гри не вплинули на піддослідних.

Друге дослідження проходило в Німеччині у 2017 році. Вчені чотири роки проводили випробування на гравцях Call of Duty і Counter-Strike, що допомогло їм більш точно визначити ефект. В кінці їм також показували картинки різної жорстокості і порівнювали їх реакцію з граючими піддослідними. Виявилося, що дві групи (які грають та які не грають) відповідали абсолютно однаково.

Третє дослідження проходило також у 2017 році, але дало більш цікаві результати. Психологи Американської асоціації провели опитування 10 тисяч британців, щоб сформувати потрібну картину. Виявилося, що геймери частіше читають, ходять на культурні заходи й самі творять у вільний час.

Також були проведені досліди на 14 гравцях в Call of Duty і Battlefield і 14 звичайних людях. В кінці двом групам показували страшні і милі зображення. Очікувано, реакція була однаковою в обох групах.

Ігри роблять людей розсіяними

Часто в проблемах з неуспішністю або неуважністю в навчанні звинувачують відеоігри. Мовляв, вони отупляють і роблять з дітей зомбі. Навіть мені доводилося чути від батьків подібні заяви. Не люблю засмучувати людей, але це також неправда.

Дослідження проводила Дафна Бавельер, фахівець в області вивчення мозку людини. Дослідження дуже старе, прямо з 2012, але від того не менш цікаве. Бавельер стверджує, що екшн ігри покращують уважність людини в кілька разів.


Як приклад, вона дає тест Струпа, який ви можете пройти прямо зараз. На зображенні ви бачите слова, які пофарбовані в різні кольори. Ваше завдання швидко назвати колір слова, а не саме слово. У лабораторії вчені з'ясували, що люди, які приділяють іграм кілька годин в день, краще справляються з цим завданням, ніж інші.

В іншому тесті гравці повинні були відстежувати кілька рухомих точок. Складність в тому, що на екрані їх багато і всі вони одного кольору. Експеримент показав, що люди, які не грають в ігри, можуть відстежувати одночасно 1-3 точки, тоді як геймери – 4-6.

Вчені з'ясували, що ігри впливають на кілька ділянок мозку, які відповідають за уважність: тім'яна і фронтальна кора. Томографія показувала велику активність цих ділянок мозку у геймерів.

Є ще багато інших тестів і всі вони зводяться до одного – ігри сприяють розвитку мозку. Звичайно, CS: GO не зробить вас генієм, але допоможе поліпшити концентрацію та увагу, які стануть в нагоді при вивченні наук.

Відеоігри. Соціальний аспект

Також варто згадати соціальний аспект, який вважається важливим в сучасному світі. Ходять чутки, що геймери – це нетовариські, сумні і нудні люди, які повністю віддаляються від соціуму. Я не буду бити себе в груди заперечуючи це, а просто дам вам їжу для роздумів.

Кожна гра має інтеграцію з соціальними мережами, де ви можете ділитися своїми досягненнями. Так, це зроблено, здебільшого, для маркетингу, але це також і комунікація.

У тих же соціальних мережах існує багато груп, в яких гравці шукають собі партнерів і друзів для спільної гри. Бували випадки, коли люди знаходили там свою любов. Також в більшість багатокористувацьких ігор вбудовані голосові і текстові чати. Так, як і в реальному житті там мешкають не найприємніші люди, але друзів там знайти можна.

Також, за деякими дослідженнями, геймери краще схильні до стресових ситуацій і можуть швидко приймати складні рішення. Це пов'язано з необхідністю швидко діяти на полях віртуальних битв. Є ігри, як Dark Souls, де найменша помилка коштує вашому герою життя. Так, гравець продумує тактику і вчиться вирішувати поставлені завдання.

Якщо багато грати, то можна "посадити" зір

Дуже спірне питання, в якому думки вчених і лікарів категорично відрізняються. У 2015 році вчені з університету Огайо опублікували дослідження, в якому розвіювали міф про погіршення зору від моніторів.

Експеримент тривав 20 років і в ньому взяли участь 4500 дітей. Дослідники не знайшли зв'язок між погіршенням зору і тривалим перебуванням перед монітором. Вони також відзначають, що погіршення зору пов'язане з генетичною схильністю.

У свою чергу Дафна Бавельер з'ясувала, що геймери можуть краще фокусуватися на дрібних об'єктах і краще розрізняють відтінки сірого.

У той же час лікарі категорично не погоджуються з дослідженнями. Вони стверджують, що при тривалій грі людина менше моргає, що сушить оболонку ока, від чого той отримує невеликі пошкодження.

Висновки

Звичайно, під час дослідження теми я знаходив інформацію про інциденти, які спростовували мої слова. Насправді гри не відрізняються від книг або фільмів, які також можуть надихнути на погані вчинки. Все залежить від самої людини та її світогляду, а ідіотів вистачає всюди.

Ігри – це не бич сучасності і не вселенське зло. Відеоігри – це один з інструментів розвитку, який потрібно правильно використовувати. Пам'ятайте, грайте тільки в хороші ігри, і не забувайте вдосконалюватися.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X