Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми. Посібник для батьків

5 лютого 2019, 20:02

Про негативний вплив ігор на психіку дітей ходять легенди. То що ж робити, якщо ви помітили, що ваша дитина почала захоплюватися відеоіграми?

Відеоігри практично витіснили стандартні розваги дітей 90-х. Малеча замінила пригоди на свіжому повітрі віртуальними світами, і все рідше ганяє м'яч надворі, лазить закинутими місцями тощо. Це не подобається батькам, які до того ж не розуміють, як реагувати на таке захоплення. Паніку наводять і жовті ЗМІ, що постійно звинувачують відеоігри в усіх смертних гріхах.

Відео дня

Насправді відеоігри - гарний спосіб розслабитися і отримати багато позитивних емоцій. Подібні розваги навіть сприяють розвитку мислення, але в усього є підводні камені. Сьогодні ви дізнаєтеся, що робити, якщо дитина зацікавилася відеоіграми та чи варто побоюватися цього захоплення.

Чому відеоігри такі захопливі?

Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? (Фото: НВ)
Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? / Фото: НВ

Для початку варто розібратися, що взагалі малеча знайшла в цих відеоіграх. Витівки Сатани? Держдеп США? А може, КДБ так вербує нових агентів? Насправді відповідь проста - цікавість. У перші роки свого життя діти постійно дізнаються щось нове і прагнуть побачити ще більше. Згодом ця тяга потроху згасає, але відеоігри знову її будять.

Коли гравець потрапляє в новий віртуальний світ, то йому доводиться вивчати його: чим він живе, які тут правила, небезпеки тощо. До того ж відеоігри кидають геймерам випробування, даючи за їх виконання нагороди. Нехай їх не можна помацати руками, але мозок розуміє, що впорався зі складним завданням, отримав винагороду і хоче ще. Приблизно такі ж відчуття отримує спортсмен, який підняв важку штангу або вчений, який розв'язав чергову складну задачу.

Розробники відеогри всіляко експлуатують бажання "вивчати" і "перемагати", вибудовуючи рівні так, щоб геймеру було цікаво проводити у грі час. Саме тому діти і навіть дорослі витрачають вільний час на віртуальні розваги, але які у цього наслідки?

Вплив відеоігор

Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? (Фото: Pixabay)
Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? / Фото: Pixabay

Якщо послухати "експертів" і політиків, то відеоігри перетворюють сіру речовину дітей на кашу і змушують їх ненавидіти все живе. Насправді ж після гри в Call of Duty, Super Mario або Civilisation мозок скаже: "Дякую".

У 2012 році професор Женевського університету Дафна Бавельєр провела цікавий експеримент. Вона зібрала людей і поділила їх на дві групи - ті, хто грає у відеоігри і ті, хто не грає. Метою експерименту було з'ясувати, чи впливають відеоігри на уважність людини.

Бавельєр дала обом групам тест Струпа. На екрані висвітлювалися назви кольорів, які були пофарбовані по-іншому. Завдання випробуваного - швидко назвати колір слова, а не саме слово. Виявилося, що геймери рідше помилялися і в принципі краще впоралися із завданням.

Дафна також придумала цікавий тест з рухомими точками. На екрані показують багато жовтих і кілька синіх кружечків. В один момент вони всі стають жовтого кольору і починають рухатися. Завдання випробуваного - стежити за точками, які до цього були синіми. Професор з'ясувала, що звичайні люди одночасно відстежують 1-3 точки, а ось геймери - від 4 до 6.

Динамічні ігри на кшталт Call of Duty і Super Mario пускають у дію тім'яну і фронтальну кору. Перша відповідає за виконання запланованих рухів, а друга - за увагу, когнітивну діяльність і моторику. Водночас важливо пам'ятати, що позитивний ефект можна отримати, якщо грати пару годин на день. Проводячи за відеоіграми десятки годин, дитина просто забуде про інші важливі речі, як-от читання, їжа, фізичний розвиток тощо. Як це контролювати, дізнаєтеся трохи пізніше.

Відеоігри та насильство

Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? (Фото: НВ)
Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? / Фото: НВ

Окремо хотілося б поговорити про зв'язок ігор і насильства. Щоразу, коли в школах починають стріляти з вогнепала, одразу з'являються критики, які звинувачують GTA і "стрілялки". Логіка таких заяв проста: в іграх є насильство, діти це бачать і стають жорстокими. Звучить логічно, але дослідження людей у халатах доводять зворотне.

Наприклад, у 2018 році Йоркський університет опублікував дослідження, яке спростовує випади критиків. Вчені взяли 3 тисячі людей, розділили їх на групи і запропонували закінчити речення. Учасникам давали варіанти з нейтральним і агресивним підтекстом, щоб з'ясувати, чи відрізняється мислення людини, яка грає в "стрілялки". Виявилося, що обидві групи відповідали приблизно однаково.

"Ми виявили, що в логічній задачі на завершення слів гравці не робили вибір на користь понять, пов'язаних із жорстокістю. Також не було ніякої різниці в результатах у тих, хто грав у реалістичну гру і тих, хто мав справу зі звичайною графікою. Також не виявилося істотної різниці між іграми, в яких використовували так звані реальні і нереальні тактики», - сказав автор дослідження доктор Девід Зендл.

Це також підтверджує дослідження Департаменту освіти США. Вчені розглядали випадки стрілянини в школах, намагаючись з'ясувати, чим захоплювалися винуватці пригод. Виявилося, що серед нападників 37% писали вірші, 27% - дивилися фільми з насильством, 24% - захоплювалися книжками і тільки 12% віддавали перевагу відеоіграм.

З чого почати?

Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? (Фото: НВ)
Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? / Фото: НВ

Ось ви помітили, що ваша дитина захоплюється відеоіграми, зрозуміли, що це досить прикольне заняття і вирішили її підтримати. Почати варто з вибору ігрового пристрою, який відповідатиме віку юного геймера. Для дітей найкраще підходять консолі компанії Nintendo, зокрема портативні приставки серії DS.

У модельному ряду представлено New 3DS і New 2DS, а також 3DS і 2DS, але нас цікавить саме остання. По-перше, вона коштує приблизно $80, тоді як ціна на інші моделі починається від $150, а по-друге, її складніше зламати через монолітний корпус.

Чому саме Nintendo? Ця компанія робить найбільш доброзичливі консолі з милими іграми. Наприклад, у бібліотеці є Animal Crossing, у якому гравцеві потрібно досліджувати світ і керувати невеликим містечком. Також є багато ігор, де потрібно доглядати за віртуальними вихованцями або розв'язувати головоломки.

Ось невеликий список ігор, які варто прикупити разом із консоллю: Animal Crossing: New Leaf, серія Pokemon, WarioWare Gold, Super Mario 3D Land, Super Mario Bros. 2 і гонку Mario Kart 7.

Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? (Фото: НВ)
Що робити, якщо дитина цікавиться відеоіграми? / Фото: НВ

Якщо ж ваша дитина більш дбайливо ставиться до речей, то їй навіть можна вручити Nintendo Switch, в яку можна грати вдома і в дорозі. Сама консоль являє собою планшет з джойстиками, але є док-станція, яка дає можливість виводити зображення на телевізор. Для цієї приставки випущено ще більше цікавих ігор для дітей, але також є проекти з рейтингом 18+. Ось тут саме час поговорити про "Батьківський контроль".

У Nintendo створили спеціальний додаток. З його допомогою ви зможете вказувати час, який дитині дозволено витрачати на ігри. Наприклад, якщо встановити таймер на годину, то під час проходження консоль покаже сповіщення, що пора закруглятися. Якщо цього буде мало, то можна активувати опцію, яка буде вимикати приставку по закінченню таймера.

До того ж ви зможете дивитися, які ігри запускала дитина, обмежити запуск проектів з рейтингом 18+ або нижче, а також заборонити спілкування з незнайомцями в мережі.

Подібні функції також є на PlayStation 4 і Xbox One. Розробники дозволяють встановити ліміт витрат у магазині або обмежувати запуск ігор за віковим рейтингом. PS4 також підтримує Trend Micro Kids Safety. Це програмне забезпечення веб-фільтрації допомагає вберегти дітей від перегляду недоречних або шкідливих матеріалів через веб-браузер.

Віковий рейтинг

Батькам також варто стежити за віковим рейтингом ігор. Критики часто звинувачують GTA за жорстокість, яку бачать діти, але ось тільки ця серія належить до категорії 18+ і заборонена для осіб молодше цього віку. Якщо дитина дісталася до подібної гри, то це промах батьків.

Зазвичай віковий рейтинг вказано на коробці з грою або на сторінці проекту в цифровому магазині, нехай це eShop (Nintendo), PlayStation Network або Xbox Marketplace. В європейських регіонах пишуть зрозумілі нам 18+, 16+, 6+ і так далі, але іноді трапляються невідомі E, AO або M. Такі маркування ставить рейтингова комісія ESRB, і кожна літера означає певні обмеження.

Розшифровка:

• «EC» («Early childhood») - «Для дітей молодшого віку»:

• «E» («Everyone») - «Для всіх»

• «E10+» («Everyone 10 and older») - «Для всіх від 10 років і старшим»

• «T» («Teen») - «Підліткам» (13 років і старшим)

• «M» («Mature») - «Від 17 років»

• «AO» («Adults Only 18+») - «Тільки для дорослих»

Кожна консоль, нехай це PlayStation 4, Xbox One або Nintendo Switch дає можливість встановити вікові обмеження і убезпечити дитину від небажаного контенту.

Що робити, якщо ваша дитина захопилася відеоіграми? (Фото: Pixabay)
Що робити, якщо ваша дитина захопилася відеоіграми? / Фото: Pixabay

Якщо ж ваше чадо грає на комп'ютері, то варто задуматися, адже вам буде складно контролювати контент. Дитина може завантажити будь-яку гру зі стороннього сайту, так що доведеться обмежувати використання браузера, закриваючи доступ до певних сайтів. Вам також доведеться поставити пароль на встановлення програм, що також додає мороки. Найпростіше купити консоль і поставити "Батьківський контроль".

Варто також згадати смартфони. На Android є програма Family Link від Google. Ви зможете підключити акаунт дитини до сімейного облікового запису, контролюючи покупки додатків, музики, фільмів і книг, а також обмежувати контент. В iOS подібна можливість ховається в налаштуваннях "Екранний час". Батькам дають можливість контролювати покупки в iTunes, блокувати запуск додатків і обмежити використання Siri. Докладні інструкції читайте на сайті Apple і Google .

Порада для батьків

Що робити, якщо дитина захопилася відеоіграми? (Фото: Warner)
Що робити, якщо дитина захопилася відеоіграми? / Фото: Warner

Все-таки недостатньо просто посадити дитину перед грою, зрідка контролюючи процес. Психолог Нір Іаль вважає, що батькам варто брати участь у захопленні дитини і навіть пограти самому. Водночас потрібно пояснювати юному геймеру, коли він або вона проводить за іграми занадто багато часу і які можуть бути наслідки.

"Будьте вразливим. Покажіть їм, що вам теж важко деколи відірватися від гри. Дозвольте їм самостійно встановити тимчасові ліміти на ігрові сесії і допоможіть укладатися в них, замість того, щоб встановлювати нові правила", - говорить Нір.

За словами психолога, діти шукають у відеоіграх трохи самостійності. У школі і вдома їм постійно говорять, що потрібно робити і часто не дозволяють справлятися з проблемами самостійно. Ігри ж дають дітям впоратися з труднощами самому, стаючи експертами в улюбленому захопленні. Іноді варто дати дитині можливість відчути себе розумнішими і дозволити навчити вже вас.

До того ж відеоігри можуть стати більше, ніж захопленням. В ігровій індустрії є попит на дизайнерів, програмістів, художників, сценаристів і навіть інженерів. Можливо, що в майбутньому дитина захоче сама робити ігри, і стане наступним Мішелем Анселем, Джоном Кармаком або Хідео Кодзімою.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X