Зворотній ефект. Як США врятували Україну від інтернет-цензури? Блог Костянтина Ценцури

14 липня 2018, 12:03

В Індії ухвалили мережевий нейтралітет, а в Україні відкликали скандальний проект 6688. І все це на тлі того, як батьківщина найбільших інтернет-гігантів - США - збирається взяти владу над внутрішньою мережею.

На цьому тижні, індійський департамент телекомунікацій зважився прийняти принципи мережевого нейтралітету.

Тепер, інтернет провайдери не зможуть вилучати або будь-яким чином втручатися в онлайн-контент, як це було раніше.

Відео дня

В середині 2018-го влада Індії дійшла до того, що заборонила сервісам, які контролюють мережевий трафік, блокувати, погіршувати, уповільнювати або, навпаки, наділяти додатковою швидкістю з'єднання певні сайти.

У країні говорять, що інтернет не повинен бути дискримінованим, та якість і незалежність мережі є першочерговими для цього сервісу.

Тим часом, «демократичні» Штати, навпаки, вирішили відмовитися від мережевого нейтралітету і наділити провайдерів можливістю визначати, чий контент є важливіше, а яку інформацію взагалі можна прибрати з мережі.

Звичайно, це скоріше стосується бізнесу, ніж політики, і зараз найбільші американські телекомунікаційні монстри - AT & T, Charter, Comcast і Verizon - зрозуміли, що суспільство й так занадто довго безкоштовно користувалося таким перспективним майданчиком як інтернет.

Який сенс надавати всім сайтам однакові умови реєстрації, робити одну швидкість з'єднання для всіх і розміщувати їх в такому порядку, як цього вимагає аудиторія? Зрештою, який сенс отримувати невеликі гроші за підключення відразу до всього інтернету?

Надаючи послугу доступу, провайдерам стало мало грошей, і вони наважилися «рубати» як з користувачів, так і з самих сайтів. В адміністрації Трампа говорять, що існуючі при уряді Обами принципи мережевого нейтралітету привели до падіння інвестицій у розвиток інтернету в мільярди доларів.

Тепер же, з новою бізнес-моделлю влади, американцям можна очікувати значного підвищення ціни на інтернет-послуги, обмеження доступу до сайтів маленьких компаній, стартапів і інших бізнесів, які не належать до великих корпорацій, і, найголовніше, - блокування провайдерами певного контенту без ґрунтовних на те причин.

Не важливо, чи є це цензурою, або звичайним, адекватним для ринку принципом - хочеш, щоб твій сайт існував в інтернеті, з хорошим доступом до нього - плати. Важливим є те, що зараз можуть змінитися основні принципи користування світовою мережею.

Те, що ми сприймали як безкоштовне міжнародне благо, яке доступне всім і кожному, з купою суперечливих, дивних, безглуздих, часом навіть небезпечних, але через це не менш цікавих речей, тепер може перетворитися в тотальний майданчик для реклами. І вже насправді перетворюється.

Хоча, як показує практика з Індією, можливо, події в США стали сигналом для решти світу. Сигналом для Європи, яка намагалася реалізувати реформу копірайтингу і ввести інструменти контролю контенту. Сигналом навіть для України, яка була за мить від прийняття скандального законопроекту про інтернет-цензуру 6688.

Може, хоч зараз ми почнемо вчитися на помилках інших. Тим паче, що наш східний сусід, з його «альтернативним інтернетом», може підкинути чимало таких уроків.

Автор колонки - Костянтин Ценцура, журналіст НВ Техно.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X