Зовсім маленька. Астрономи вважають, що їм вдалося зафіксувати народження чорної діри

5 червня 2018, 15:18

Злиття двох нейтронних зірок, яке вчені зафіксували восени 2017 року, ймовірно, приховувало народження чорної діри.

Якщо це так, то ця чорна діра буде найменшою чорною дірою з усіх відомих, пише Science Alert.

17 серпня 2017 року детектор LIGO вперше зафіксував гравітаційні хвилі, які виходили від місця зіткнення нейтронних зірок. Гравітаційні хвилі від настільки масивних зіткнень починаються до того, як об'єкти дійсно стикаються, тому, коли сигнал від об'єкта GW170817 з'явився в серпні 2017 року, всі доступні телескопи вже спостерігали, що відбувається на відстані 130 мільйонів світлових років від нас.

Відео дня

Рентгенівська обсерваторія NASA Чандра продовжувала спостерігати за GW170817 протягом декількох місяців після зіткнення, збираючи рентгенівські дані, які могли б виявити складну динаміку в новоствореному об'єкті.

Нейтронні зірки, які брали участь в зіткненні GW170817, були дуже маленькими, всього 1,1 і 1,6 зоряних мас. Коли вони об'єдналися, вони створили об'єкт, який важив приблизно 2,7 маси Сонця. Вчені ніколи раніше не спостерігали нейтронну зірку більше 2,3 зоряних мас, або чорну діру, меншу, ніж 3,7 зоряних мас. Це означає, що об'єкт GW170817 може бути або дуже великою нейтронною зіркою, або дуже маленькою чорною дірою - і астрономи схиляються до останньої версії.

"Хоча нейтронні зірки і чорні діри все ще таємничі, ми вивчили багато з них за допомогою телескопів, таких як Чандра. Це означає, що у нас є як спостережні дані, так і теорії про те, якої поведінки слід чекати від таких об'єктів в рентгенівських променях ", - говорить провідний автор дослідження, астроном Девід Пулі з Університету Трініті в США.

Справа в тому, що нейтронна зірка повинна була породити після утворення додатковий потік заряджених частинок високої енергії, який також випромінює рентгенівські фотони. Це пов'язано з тим, що подібний об'єкт зобов'язаний швидко обертатися і мати потужне магнітне поле.

Однак, телескоп Чандра не зафіксував потоки очікуваної потужності. Рентгенівський потік від таємничого тіла в кілька сотень разів менше того, який очікувався б від нейтронної зірки. Отже, ми маємо справу з чорною дірою.

"Астрономи вже давно припускали, що чорні діри можуть виникати від злиття нейтронних зірок, але поки що відсутні показові приклади. Але тепер ми можемо відповісти на основне питання в зв'язку з цією дивовижною подією: "Що виникає в результаті?", - говорить співавтор дослідження Паван Кумар з Техаського університету в Остіні.

Раніше НВ повідомляло, що американські вчені з'ясували, що надмасивна чорна діра в центрі нашої Галактики виявилася оточеною низкою з тисяч звичайних чорних дір. Це відкриття підтверджує теорію, згідно з якою надмасивні чорні діри оточені меншими. А також дозволить просунутися у вивченні гравітаційних хвиль, нещодавно відкритого космічного явища, яке до сих пір мало вивчено.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X