Зоряні війни. Як США планують воювати з Росією і Китаєм у космосі

19 серпня 2018, 07:03

Американська влада стурбована поведінкою російського супутника, в той час як сам президент США розвиває космічні війська та продовжує "Зоряні війни" Рональда Рейгана.

На початку минулого тижня земна обитель космічних досліджень NASA запустила ракету Delta IV Heavy зі спеціальним зондом, який наступні 7 років вивчатиме електромагнітні поля у верхніх шарах сонячної атмосфери.

Відео дня

На жаль, виключно хорошими новинами з навколоземного простору не обійшлося: за кілька днів після запуску, уряд США виступив з побоюваннями з приводу російського супутника.

Як уже писало НВ, в Держдепі США назвали "аномальною" поведінку супутника, який Росія запустила у жовтні 2017-го.

Згідно із заявою, американській владі невідомо справжнє призначення апарату, і його поведінка на орбіті несумісна з тим, чим повинен займатися супутник-інспектор.

"Ми стурбовані аномальною поведінкою апарату, заявленого як "інспектор космічної апаратури "... Для США це ще один доказ того, що дії Росії не відповідають її словами... Прагнення Росії до використання у військовій сфері космосу викликає занепокоєння, враховуючи недавню російську зловмисну поведінку", - прокоментував для Reuters помічник держсекретаря з питань контролю над озброєннями Ілем Поблет.

Самі не в тім’я биті

Попрти те, що США застерігають Росію від створення зброї у космосі, близько місяця тому Дональд Трамп доручив реорганізувати авіацію і створити окремі збройні космічні сили.

Американський уряд планує відкрити чотири нових підрозділи для "відбиття перешкод у спеціалізованих військових супутникових комунікаціях, розширення можливостей глобальних навігаційних систем" та іншого.

Ідею Трампа неоднозначно сприйняли інші політики, але сам президент не соромиться говорити про світове лідерство у цій сфері, підтверджуючи, що його рішення "важливе для національного духу". Мільярдер-республіканець заявляє, що вони бажають бути лідером, а не віддавати це лідерство Росії і Китаю.

"Космос - це майданчик для збройних дій, такий самий, як суша, вода і повітря", - говорив Дональд Трамп у березні 2018-го.

Так, глави перших космічних держав маніпулюють захистом власних громадян, мовляв Китай ще у 2007-му знищив власний супутник наземною балістичною ракетою, Росія таємно розробляє військові супутники, щоб стежити за Америкою, а США і зовсім готує свою космічну армію до 2020-го.

Курс космічного бійця

У недавньому звіті, міністерство оборони США описало, що створення космічних військ почнеться вже у наступному році з відкриття відомства, яке буде розробляти спеціальне обладнання, загони для тренування космічних солдат, спостереження за бойовими діями в космосі та структурами підтримки.

Згідно зі звітом, космічним військам делегують частину функцій ядерних сил, протиракетної оборони, глобальної розвідки, кібероперацій, комунікацій і логістики.

За повідомленнями BBC, як США, так і Китай з Росією вже тестують ракети "земля-космос" для атаки по супутниках на орбіті.

Існує навіть система прикріпленого до ракети супутника, який від'єднується на орбіті іншого супутника або космічного об'єкта, а потім буквально йде на абордаж.

Крім розробки "ядерної зброї, комунікацій, комп'ютерів, розвідки, протиракетної оборони, вміння вбивати і завдавати шкоди ворогам", поки невідомо які саме апарати будуть застосовувати США та інших країн у такому космічному протистоянні.

Експерт з озброєння Лорен Томпсон пише, що реалізація стратегії космічних військ у США посилить потребу в сучасних винищувачах-бомбардувальниках F-35.

"F-35 може виконувати безліч операцій, що не під силу ніяким іншим атмосферних або орбітальним системам. Без нього всі наші супутники і тактичні літаки останнього покоління не зможуть захистити армію США", - пише Томпсон.

На програму виробництва F-35 виділили близько $55 млрд і вже виробили понад 300 одиниць.

Не варто забувати і про загадковий роботизований літак X-37B, який більше року перебуває на орбіті Землі.

Розроблений Boeing апарат повинен випробовувати експериментальну електроніку та інше спеціальне обладнання для тривалого перебування у космосі, але яка його кінцева мета - невідомо.

Хоча, збройні протистояння в космосі (якщо такі дійсно почнуться) можуть і не позначитися на безпеці людей на Землі.

"Звичайній людині нема про що турбуватися. Ймовірно, супутники не падатимуть людям на голови. Швидше за все постраждають радари, системи позиціонування і телекомунікаційні мережі", - переконує Futurism.

Історія "Зоряних воєн"

Окрім критичної ескалації холодної війни на початку 1960-х (так звана "Карибська криза"), ще один агресивний крок проти СРСР зробив американський президент Рональд Рейган у 1983-му.

Влада США оголосила про Стратегічну оборонну ініціативу та плани розміщення у космосі американського озброєння.

У народі це прозвали Зоряними війнами, адже тоді почалася розробка зброї для виведення з ладу і фізичного знищення апаратів противника у космосі.

Серед іншого, в той час створювали:

Хімічні лазери. Встановлені на орбіті, так звані "Бойові зірки", з потужністю від 5 до 20 мегават, головною метою яких була атака різних ракет після виходу з атмосфери.

Перевагою такої зброї було те, що, на відміну від атмосфери, у космічному просторі світловий промінь не розсіювався і мав набагато більшу дистанцію і силу поразки.

Лазери з ядерним накачуванням. Ця технологія передбачала установку спеціальних стрижнів на поверхню ядерного заряду. Під час вибуху у космосі зброя могла вражати об'єкти руйнівним іонізуючим випромінюванням.

Оскільки тоді не можна було розміщувати ядерну зброю у космосі, США планували запускати лазери з ядерним накачуванням з підводних човнів.

Орбітальні дзеркала. У буквальному сенсі - відображаючи екрани, які повинні були розміщатися у космосі та перенаправляти лазерний промінь з Землі на ворожі об'єкти. Така система дозволяла встановлювати основну зброя на поверхні Землі і просто коригувати її напрямок через прості дзеркала на орбіті.

Оскільки промінь втрачав би левову частку потужності при проходженні атмосфери, планувалося, що світлові удари повинні здійснювати у критичний момент з гірських вершин.

Атомна картеч. Подібно лазерам з ядерним накачуванням, тут також повинна була проводитися детонація ядерного заряду, але тепер вражаючою силою стало не випромінювання, а матеріальні частинки.

Передбачалося, що кілотонний ядерний вибух розірве вольфрамову плиту на мільйони дрібних частинок і додасть їм прискорення до 100 км/с, - свого роду "космічний дробовик".

Супутники-камікадзе. Одне з найпростіших знарядь Зоряних воєн, яке розроблялося для прямого зіткнення з ворожими балістичними ракетами.

В рамках проекту «Діамантова галька» передбачалося виведення на навколоземну орбіту близько 4000 невеликих самонавідних супутників, вагою у 14 кг. Прямий кінетичний удар при зближенні в 10-15 км/с забезпечував повне знищення зброї противника. Перевагою такої системи була масовість і неможливість відстежити такі невеликі об'єкти в космосі.

Всі подібні проекти були закриті разом з програмою Зоряних воєн на початку 1990-х.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X