Золота лихоманка. NASA починає полювання за астероїдом, який коштує більше, ніж уся світова економіка

1 червня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Національне космічне агентство США затвердило терміни місії до астероїда 16 Psyche, який містить корисних металів на $10 тис квадрильйонів. В 2022 році до літаючого Клондайку відправиться дослідницький зонд 

КОРОТКО:

  • NASA відправить зонд для вивчення "металевого астероїда" 16 Psyche
  • Це ще не початок видобутку корисних копалин в космосі, але перший реальний крок у цьому напрямку
Відео дня

Зонд лише розвідає обстановку. Про видобуток дорогоцінних металів з астероїда мова поки не йде.

Вчені хочуть детальніше вивчити астероїд і розглянути варіанти видобутку на ньому корисних копалин.

Поки що достеменно відомо лише одне. 16 Psyche – один з найбільших об'єктів Поясу астероїдів, що розташований між Марсом і Юпітером. Він майже повністю складається з різних видів заліза, а також з нікелю.

Якщо б хтось зміг одним махом доставити всі ці метали на Землю, то їх загальна вартість при нинішніх цінах склала б неймовірну цифру $10 тис квадрильйонів. Це в рази більше, ніж коштує сучасна світова економіка – її загальна вартість оцінюється в $78 трильйонів.

Исследовательский зонд отправится к 16 Psyche уже в 2022 году

Исследовательский зонд отправится к 16 Psyche уже в 2022 году Фото:

Літаючий Клондайк

Зрозуміло, ці розрахунки умоглядні. Початок видобутку дорогоцінних металів в космосі відразу ж призведе до обвалу цін на них на Землі.

У будь-якому випадку, 16 Psyche, що має в діаметрі 253 км, являє собою справжній літаючий Клондайк (легендарний регіон на канадській річці Юкон, де у 1897 році відкрили родовище золота, і почалася знаменита Золота лихоманка, оспівана Джеком Лондоном).

Астероїд був відкритий в 1852 році італійським астрономом Аннібалом ді Гаспарісом і отримав назву на честь Психеї – давньогрецького втілення душі.

Згідно з існуючими оцінками, поверхня 16 Psyche як мінімум на 90% складається з металів. Тому у астероїда найвище значення альбедо у всьому Поясі астероїдів (альбедо – характеристика відбиваючої здатності об'єкта).

Походження металевого астероїда поки залишається загадкою. Серед найбільш популярних гіпотез – припущення про те, що зіткнення великих об'єктів, одним з уламків яких є 16 Psyche, трапилося на на найбільш ранніх етапах формування Сонячної системи. Можливо, астероїд є фрагментом металевого ядра протопланети, яка існувала колись між Марсом і Юпітером.

Об астероиде 16 Psyche пока известно немного, важно, что 90% его поверхности состоит из металлов, предположительно, из железа и никеля
Об астероиде 16 Psyche пока известно немного, важно, что 90% его поверхности состоит из металлов, предположительно, из железа и никеля Фото:

Місія до Психеї

Досі жоден космічний апарат не наближався до 16 Psyche. Вперше про можливість детального вивчення металевого астероїда заговорили кілька років тому – після того, як в науковому світі всерйоз почали обговорювати можливість видобутку корисних копалин в космосі.

У 2014 році група вчених з університету Арізони опублікувала проект роботизованої місії до 16 Psyche. Запропонований вченими проект передбачав відправку до 16 Psyche зонда, який протягом півроку досліджував би хімічний склад астероїда і дав відповіді на ряд важливих питань. Наприклад, про походження 16 Psyche, про те, які елементи співіснують у ньому з залізом і нікелем, чим відрізняються метеоритні кратери на металевій поверхні від кратерів у кам'яних породах і т. д.

У 2015 році проект вийшов у півфінал конкурсу Discovery Program, проведеного NASA. А в січні 2017 року проект отримав схвалення керівництва космічного агентства.

Спочатку передбачалося, що корабель стартує в жовтні 2023 року, здійснить гравітаційний маневр поблизу Землі в 2024 році, потім пролетить повз Марс в 2025 році і прибуде до 16 Psyche у 2030 році.

Энтузиасты предполагают, что в Поясе астероидов могут быть сокрыты колоссальные природные ресурсы
Энтузиасты предполагают, что в Поясе астероидов могут быть сокрыты колоссальные природные ресурсы Фото:

Нові розрахунки

Проте в кінці травня нинішнього року NASA переглянуло проект. Вченим вдалося обчислити більш вдалу орбіту польоту до Психеї.

Тепер старт запланований на 2022 рік, а до літаючого Клондайку зонд прибуде в 2026 році – на чотири роки раніше, ніж планувалося. Щоправда, таке рішення передбачає велику потужність двигунів зонда і тягне за собою внесення змін у його конструкцію. Тепер він буде обладнаний не чотирма, а п'ятьма блоками сонячних панелей. Незважаючи на це, завдяки зміні траєкторії загальні витрати на місію скоротилися.

Ну і найголовніше, вчені зможуть почати вивчення найдивовижнішого астероїда в Сонячній системі на цілих чотири роки раніше.

Обвал економіки?

Місія до Психеї може стати поворотною точкою у вивченні астероїдів і в кінцевому підсумку, початком нової ери в економіці Землі.

В NASA поки відмовляються від обговорення економічного аспекту потенційного видобутку металів та інших цінних копалин в космосі. Дослідники кажуть, що їх завданням є лише вивчення питання.

Тим не менш, Лінді Елкінс-Тантон, керівник проекту 16 Psyche, вважає, що у видобутку в космосі є лише два варіанти розвитку. Перший передбачає якийсь централізований контроль за ринком металів подібно до того, як це зараз робиться з діамантами. Другий передбачає просто разове рішення всіх проблем людства пов'язаних з видобуванням кольорових і дорогоцінних металів.

Досить привезти з космосу істотну частку щорічного обсягу видобутку якогось металу, щоб ціна на нього впала. Якими можуть бути в цілому наслідки для світової економіки, поки не ясно.

Безумовно, це питання далекої перспективи. Яке не вирішиться дослідженням і навіть початком видобутку на одному астероїді 16 Psyche.

Однак, у NASA є більш масштабні проекти. Минулого року агентство опублікувало звіт, згідно з яким видобуток і доставка на Землю ресурсів з астероїдів не потребує ніякої промислової революції і доступна навіть з наявними сьогодні технологіями.

За оптимістичними оцінками NASA, початку космічної "золотої лихоманки" можна чекати вже в найближчі 20-30 років.

Цей оптимізм поділяють і інші ентузіасти. Так, уряд Люксембургу заснував фонд для розвитку індустрії космічного видобутку.

В США розвивається стартап Planetary Resources, який активно підтримують відомі меценати, включаючи режисера Джеймса Кемерона.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X