Зірка смерті. Астрофізики довели, що у Сонця міг бути "злий близнюк"

22 червня 2017, 20:02
Знайти таємничу Немезиду, яка могла бути причиною смерті динозаврів, поки не вдалося. Але вчені впевнені, що створили модель, яка доводить її існування

Зокрема, саме вона могла, проходячи через хмару Оорта, викликати там такі серйозні збурення, що їх наслідки дійшли й до Землі у вигляді кометного бомбардування. Одна з таких комет, імовірно, знищила динозаврів.

Відео дня

Незважаючи на відсутність доказів цієї гіпотези, вчені навіть не полінувалися дати ім'я гіпотетичній зірці, настільки тьмяної, що її неможливо було виявити за допомогою телескопів того часу. Астрономи стали називати її Немезидою, на честь грецької богині відплати.

У сучасні телескопи побачити Немезиду поки теж не вдається. Тим більше, що до недавнього часу про підзабуту теорію з 1980-х ніхто особливо не згадував.

Більшість зірок такого типу народжуються парами. Частина з них
Більшість зірок такого типу народжуються парами. Частина з них Фото:

Але це не означає, що Немезида не існує, упевнені дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі. Або принаймні, колись існувала в Сонячній системі.

Їх робота показує, що більшість зірок, схожих на наше Сонце, народжується парами. Суть цього феномена поки що до кінця незрозуміла.

Злий-близнюк

В основі дослідження з такими гучними висновками лежать спостереження за віддаленою ділянкою Чумацького шляху, в якому зосереджено безліч молодих зірок.

Ті з них, які схожі за параметрами на Сонце, в більшості випадків народжуються парами, констатує один з авторів дослідження Стівен Сталер, фізик з Каліфорнійського університету.

А значить, результати дослідження змушують знову згадати про теорію, яка стосується Немезиди, припускають вчені.

Автори роботи використовували ресурси декількох обсерваторій з радіотелескопами для спостереження за зірками в Персеї, масивній хмарі, наповненій холодним газом. Ця хмара розташована на відстані 600 світлових років від Землі, тут знаходиться не менше десятка зірок, схожих на Сонце. Кожній з них не більше 1 млн років, це дитячі версії Сонця, якому приблизно 4,5 млрд років.

Використовуючи статистичні моделі, дослідники спробували зазирнути в минуле цих зірок. І з'ясували, що пояснити існуюче розташування зірок можна тільки допустивши, що зірки в хмарі формувалися парами, а потім деякі з них відокремилися одна від одної під впливом різних факторів.

Вчені вивчали молекулярне хмара Персея в 600 світлових роках від Землі
Вчені вивчали молекулярне хмара Персея в 600 світлових роках від Землі Фото:

З цього випливає, що у Сонця теж з високою часткою ймовірності міг бути двійник. У всякому разі версія з його відсутності вимагає пояснення більше, ніж версія, яка припускає його існування.

Також дослідження дозволяє висунути гіпотезу про те, чому сучасні спостереження не дозволяють виявити Немезиду в небі.

Її просто більше немає в Сонячній системі.

Зірка-бродяга

Так, якщо у Сонця був двійник, але не довго, впевнені дослідники.

І спостереження за хмарою Персея дозволяють пояснити, що могло статися.

Хмара містить безліч щільних ділянок, які називаються "зоряними колисками". Вони являють собою молекулярні хмари-кокони, в яких під впливом гравітаційної нестійкості змінюється щільність.

Деякі зірки народжуються парами. Часом ці пари відокремлює одну від одної значна відстань – до 500 астрономічних одиниць (1 а.о. – середня відстань від Землі до Сонця) по довгій осі хмар, що породили їх.

Існують також більш "близькі" пари, відстань між ними часто буває меншою. І є певна кількість самотніх зірок, подібних до нашого Сонця.

Дослідники побудували ряд комп'ютерних симуляцій, які обраховували різні сценарії народження зірок. І дійшли висновку, що всі зірки в хмарі Персея народилися парами. Приблизно 60% цих пар розділилися протягом декількох мільйонів років, і розлетілися в різні боки. Решта ж, навпаки, наблизилися одна до одної, формуючи тісні пари.

Якщо припустити, що у нашого Сонця був такий же брат-близнюк, то його орбіта повинна була розташовуватися, як мінімум, в 17 разів далі, ніж орбіта Нептуна, роблять висновок дослідники. І через кілька мільйонів років після народження пари зірок, цей близнюк залишив Сонячну систему і вирушив у подорож Чумацьким шляхом.

Втім, вчені поки що не можуть пояснити, чому і як це сталося.

"Ми точно не знаємо, як ми втратили другу зірку", – констатує Стівен Сталер, фізик з Каліфорнійського університету в Берклі, один з авторів дослідження.

Таємнича зірка Немезида могла викликати обурення в хмарі Оорта, що призвело до появи комет, що атакували планети Сонячної системи, в тому числі і Землю

Таємнича зірка Немезида могла викликати обурення в хмарі Оорта, що призвело до появи комет, що атакували планети Сонячної системи, в тому числі і Землю Фото:

На його думку, сценарії зближення зірок-близнюків виглядають більш-менш зрозумілими. Взаємодія між молодими зірками і газом, що їх оточує, може призводити до зближення їх орбіт.

Але причини, за якими зірки можуть віддалятися одна від одної і кінець кінцем зовсім "розлучатися" поки складно прорахувати. Спостереження за молодими зірками часто утруднені через хмари газу, що їх оточують, пояснює Сара Садавой, астроном з Гарвардського університету.

Крім того, можливо, спостереження за зірками в хмарі Персея не можуть служити джерелом висновків глобального значення, припускають деякі вчені. Сучасний Всесвіт влаштований набагато складніше, ніж 13 млрд років тому, зазначає Анна Фребеля, астрофізик з Массачуссетського технологічного інституту.

"Наші висновки базуються на спостереженнях за хмарою Персея, їх варто перевірити і в інших частинах Всесвіту», – не заперечує Сталер.

За її словами, сьогоднішні хмари газу, в яких формуються зірки, можуть бути влаштовані інакше, ніж ті, які існували в період формування Сонця. Адже вони вже пройшли еволюцію довжиною в кілька мільярдів років.

Якщо навіть у Сонця був близнюк, то шанси сьогодні встановити його місцезнаходження близькі до нуля, констатують вчені. Можливо, рано чи пізно знайдеться зірка, чий хімічний склад буде ідентичним складу Сонця (це можна визначити методом спектрального аналізу) і тоді можна буде припустити, що це і є та сама Немезида.

Однак, з момент гіпотетичного відбуття Немезиди з Сонячної системи пройшли мільярди років. І зірка ймовірно знаходиться в тисячах світлових років від нас, тепер її знайти практично неможливо.

На запитання про те, як може бути пов'язана з земними катаклізмами Зірка, що відбула мільярди років тому, відповісти досить легко. Залишаючи околиці Сонця, Немезида викликала збурення в хмарі Оорта, спровокувавши появу низки великих комет, які кружляли у Сонячній системі, бомбардуючи існуючі тут планети. Одна з таких комет, цілком ймовірно, знищила динозаврів 65 млн років тому, припускають деякі вчені.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X