Зірка на ім'я зомбі. Вчені виявили наднову зірку, яка "не хоче" остигати

9 листопада 2017, 21:08
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Астрономи знайшли зірку, яка стала надновою, погасла, а потім, через 60 років, знову стала надновою

За 600 днів спостереження зірка iPTF14hls тьмяніла і поверталася до яскравого стану кілька разів - принаймні, п'ять разів протягом менш, ніж трьох років, пише Science Alert.

Зірка iPTF14hls була відкрита в 2014 році і була віднесена до типу II-P. У наднових цього типу, ядро масивної зірки колапсує в нейтронну зірку, посилаючи ударну хвилю через зовнішній багатий воднем шар, який він викидає в космос. Викинута речовина іонізується за допомогою ударної хвилі. На початку спостережень за iPTF14hls вона поводилась як і всі інші зірки цього типу.

Відео дня

Але кілька місяців по тому зірка знову стала надновою. За 600 днів спостережень зірка тьмяніла і ставала яскравіше принаймні п'ять разів. А коли вчені з обсерваторії Лас Кумбрес вивчили архівні дані, вони виявили, що вибух зірки в тому ж самому місці було зафіксовано ще в 1954 році.

"Ця наднова ламає все, що ми думали, що ми знали про те, як вони працюють. Це найбільша загадка, з якою я зіткнувся за майже десять років вивчення зіркових вибухів. Це схоже на віднайдення динозавра, який до цих пір живий", - сказав провідний дослідник Яір Аркаві з Каліфорнійського університету в Санта - Барбарі.

Дослідники вважають, що спочатку зірка iPTF14hls була принаймні в 50 разів масивніше Сонця. Після вибуху 1954 року наднова зберегла кілька десятків сонячних мас водню, який знову вибухнули. На думку астрономів, наднова iPTF14hls - це пульсаційна пара зірок, але цю гіпотезу не можна довести без подальших спостережень.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X