Всюди життя. Астрономи виявили складні органічні молекули на супутнику Сатурна

5 липня 2018, 21:55

Міжнародна група дослідників виявила складні органічні молекули в водах океану на супутнику Сатурна Енцеладі.

Про молекули свідчать дані міжнародного космічного зонда Cassini, повідомляє офіційний сайт ESA.

Енцелад - один із супутників Сатурна. Сильний інтерес до цього небесного тіла виник після 2004 року, з початком роботи зонда Cassini на орбіті Сатурна. Зокрема, зонд отримав дані про існування глобального підлідного океану на супутнику. Нові дані були зібрані інструментами CDA (Cosmic Dust Analyzer) і INMS (Ion and Neutral Mass Spectrometer), встановленими на апараті Cassini, в ході вивчення складу частинок з викидів Енцелада і кільця E.

Відео дня

"Це перше виявлення складних органічних речовин з позаземного водного світу. Ми виявили великі молекулярні фрагменти, які показують структури, характерні для дуже складних органічних молекул. Ці величезні молекули містять складну мережу, часто побудовану з сотень атомів вуглецю, водню, кисню і, ймовірно, азоту, які утворюють кільцеподібні і ланцюгові субструктури", - говорить один з авторів роботи, Нозайр Хаваджа з Гейдельберзького університету Німеччини.

Фрагменти молекул створюються в міру того, як крижані зерна потрапляють на інструмент для аналізу пилу на Cassini зі швидкістю близько 30 000 кілометрів на годину. Їх маса становить понад 200 атомних одиниць маси, що більш ніж в десять разів важче молекули метану.

Дослідники вважають, що до зіткнення зерна містять оригінальні, ще більші молекули, які можуть мати молекулярні маси в тисячі одиниць атомної маси. Раніше Cassini виявляв тільки легкі органічні молекули на Енцеладі, які були набагато менше, ніж найменші недавно знайдені фрагменти.

Такі великі молекули можуть утворюватися з первинного матеріалу в деяких метеоритах. Але, швидше за все, такі великі молекули з'явилися в ході складних хімічних процесів, наприклад в результаті гідротермальної активності в океані Енцелада, в умовах високих тисків і температур.

"По-моєму, виявлені фрагменти мають гідротермальне походження, вони могли утворитися всередині гидротермально активної активної зони Енцелада: при високому тиску і теплих температурах, які ми очікуємо там, можливо, що там можуть виникнути складні органічні молекули", - говорить провідний автор дослідження Френк Постберг з Гейдельберзького університету.

Експедиція Cassini почалася ще в жовтні 1997 року, її основною метою було дослідження Сатурна, його кілець і супутників. З моменту запуску Cassini подолав 7,9 млрд кілометрів, зробив 294 оберти навколо Сатурна, 162 рази зближався з його супутниками і відкрив шість нових. У вересні 2017 року станція увійшла в щільні шари атмосфери планети-гіганта і припинила своє існування.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X