Дякуючи неандертальцям. Генетики пояснили, як люди навчилися рано прокидатися

Здатність прокидатися рано-вранці дісталася нам від неандертальців (Фото:IgorVetushko/Depositphotos)
Група генетиків, очолена вченими з Університету Вандербільта, показала, що Homo sapiens зміг адаптуватися до зміни світлового дня в Євразії, отримавши циркадні гени неандертальців.
Автори дослідження використовували методи машинного навчання виявлення архаїчних варіантів у геномі людини, які впливають циркадні ритми.
Циркадний ритм, також відомий як «біологічний годинник», діє як вбудований регулятор циклів сну та неспання. Хоча на цю внутрішню систему хронометражу впливає широкий спектр факторів навколишнього середовища, циркадні гени також відіграють величезну роль у визначенні того, чи людина належить до хронотипу жайворонка чи сови.
У ході дослідження з’ясувалося, що гени жайворонковості людина розумна набула саме від неандертальців. І вчені знають, як це сталося.
Homo sapiens з’явився в Африці, а до Євразії прибув уже згодом. І одразу зіткнувся з великою проблемою — світловий день у цій частині світу значно коротший, тож налагодити циркадні ритми було складно.
Але допомога прийшла, звідки не чекали. Після схрещування з нендертальцями, які мали всі необхідні циркадні гени, наступні покоління людини розумної краще переносили труднощі нового місця проживання.
Автори дослідження зазначають, що аналогічні генні циркадні адаптації спостерігаються в інших видів, що населяють північні території. У плодових мушок, наприклад, ці гени жайворонків допомагають біологічному годиннику синхронізуватися з літнім сезоном, коли дні довгі та сонце сходить рано.