Ні, річ не в ядерній зброї. Як світова екологія опинилася під загрозою через напад Росії на Україну

23 березня, 20:15
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Перехід на зелену енергетику ускладнюється через російську агресію (Фото:perig76/depositphotos)

Перехід на зелену енергетику ускладнюється через російську агресію (Фото:perig76/depositphotos)

Євросоюз отримує 40% газу з Росії і є основним покупцем російської нафти. У зв’язку з агресивною зовнішньою політикою цієї країни цивілізований світ відмовляється від її енергоносіїв.

Добре те, що розмови про перехід на відновлювані джерела енергії йдуть давно. Людство стурбоване проблемами екології, і одна з необхідних речей для її покращення – зелена енергетика.

Відео дня

Але не все так просто

Альтернативні технології отримання та зберігання електроенергії потребують ресурсів. Насамперед це метали: платина, паладій, марганець, літій, кобальт, нікель, фосфатні руди, неодим і диспрозій.

Тут криється головний виклик, з яким доведеться зіткнутися людству, якщо воно вирішить відійти від традиційної енергетики, що вже морально застаріла. Справа в тому, що Росія володіє великими покладами багатьох описаних вище металів. І багато які з них вона давно і успішно експортує.

Так, РФ лише недавно поступилася пальмою першості з виробництва нікелю Китаю. При цьому вона залишається основним світовим експортером, оскільки більшість отриманого у КНР металу йде на потреби внутрішнього ринку.

Що стосується платиноїдів, що використовуються в електролізерах для отримання зеленого водню, тут знову м'яч на полі Росії. Один із її промислових гігантів, ПАТ Норнікель, видобуває 35% світового паладію та близько 40% - платини.

Росія вже намагається впливати на ситуацію на ринку цих металів, але в перспективі вона може диктувати свої умови ще й охочим придбати літій. Справа в тому, що окупований нею Донбас багатий на поклади цього елемента, а оскільки Шевченівське родовище знаходиться на захопленій території — влада РФ може розпоряджатися її природними багатствами на свій розсуд.

Складно сказати, скільки літію там знаходиться, оскільки ще до війни СБУ засекретила ці дані, проте дані радянської геологорозвідки оцінювали їх у 500 тис. — 5 млн. тонн. Це при тому, що світові запаси оцінюються лише у 53 млн. тонн.

У 2018 році тодішній міністр інфраструктури Володимир Омелян назвав українські родовища літію та кобальту найбагатшими у Європі.

Фосфатні руди застосовуються при виробництві безнікелевих батарей, технологія перспективна хоча б тому, що могла б покласти край нікелевому пануванню Росії у світі. Але проблема в тому, що РФ і тут на коні — вона четвертий у світі експортер фосфатів.

З рідкісноземельними металами справа трохи краща. У РФ колосальні запаси необхідних для відновлюваної енергетики диспрозія і неодима, але виробляється лише мала їх частина. У структурі світового ринку частка російських рідкісноземельних елементів становить лише 2%.

Невже все так погано?

Насправді ні. Російські надра багаті, але вона не є монополістом на ринку металів. Так, більшість світового кобальту виробляється в Конго, нікелю — у Китаї, а платини та паладію — у ПАР, Зімбабве, США, Канаді.

Хороші новини є для України. У нас є найбагатші у світі запаси марганцю. Йдеться про Нікопольський марганцеворудний басейн, Велико-Токмацьке родовище та шламосховище ім. Максимова. Це — території Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей, які тимчасово страждають від навали російських військ.

При спробі обмежити російське постачання металу світ неминуче зіткнеться з підвищенням цін на нього. Перехід може бути болючим — так само, як болючою є відмова від російських енергоносіїв.

Але необхідність цього заходу зрозуміла більшості країн світу, тому є надія, що і з металами вихід буде знайдено.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X