Здоров'я у стилі hi-tech. 7 відкриттів, які змінять медицину в найближчі роки

7 квітня 2016, 20:03
Гаджети від мігрені, біонічне око та щеплення від раку - ось лише деякі з медичних проривів, які вже сьогодні докорінно змінюють уявлення про сучасну медицину

Медицина дуже консервативна. На дослідження йдуть десятиліття, клінічні випробування займають роки. А потім проходить ціла вічність, перш ніж медики починають масово застосовувати нові методики та препарати. Їх можна зрозуміти - експерименти з недостатньо добре перевіреними методами лікування можуть дорого коштувати.

Відео дня

Однак, рано чи пізно революційні відкриття все ж добираються до звичайних пацієнтів. НВ вибрало кілька відкриттів, які були здійснені останнім часом, і ось-ось стануть звичними методами лікування.

1Біонічне око

10 років тому перші новини про випробування цієї технології викликали фурор. Оглядачі охрестили її "дітищем Стар Треку". Вона здавалася надто футуристичною, кшталт нанороботів, які будуть боротися з раковими клітинами або переселенням свідомості в комп'ютер.

Творці біонічного ока Argus розробили технологію, яка дозволяла транслювати відеосигнал з камери, вбудованої в сонцезахисні окуляри, в мозок, створюючи зорові образи. Трансляція здійснювалася за допомогою електродів. Таким чином можна було повернути якусь подобу зору людям, які втратили його внаслідок хвороби.

Схема підключення Argus 2 до ока
Схема підключення Argus 2 до ока Фото:

Однак справжнім проривом став Argus II, які використовує бездротові технології для трансляції зображення з камери в протези, встановлені в сітківку ока пацієнта.

Технологія вже доступна у вільному продажу, і в найближчі роки стане масовою. Безумовно, Argus II не здатний повернути сліпому повноцінний зір, проте дозволяє розрізняти колір сигналу на світлофорі і навіть читати книги з Kindle, але тільки, якщо вибрати в налаштуваннях найбільший розмір шрифту.

Зовнішній вигляд комплексу Argus 2

Зовнішній вигляд комплексу Argus 2 Фото:

2Гаджети від мігрені

Здавалося б, повинно бути навпаки - гаджети, як правило, є джерелом головного болю. Але незабаром з цим стереотипом буде покінчено. Федеральне агентство по медичним препаратам США схвалило до застосування два пристрої, які покликані боротися з головними болями різних типів.

Одне з них - Cefaly - являє собою налобну пов'язку, а друге - SpringTMS - потрібно прикладати до потилиці. Обидва гаджета справляються з головним болем за допомогою стимуляції певних нервових закінчень всередині черепа. При цьому Cefaly використовує електричні сигнали, а SpringTMS - магнітне поле.

Cefaly - пристрій від мігрені

Cefaly - пристрій від мігрені Фото:

3Таблетка від гепатиту
Безсимптомне захворювання на гепатит С стає винуватцем не менше 100 тис. смертей по всьому світу щороку. Досі найбільш ефективні методи лікування допомагали не більше ніж 30-40% хворих, супроводжуючись при цьому досить радикальними побічними ефектами, в першу чергу, пов'язаними з печінкою.

Однак, тепер у розпорядженні медиків є софосбувір - препарат, здатний виліковувати від гепатиту С до 90% пацієнтів. Розробники препарату стверджують, що до цього з гепатитом "воювали за допомогою водяних пістолетів, а тепер прибула справжня артилерія".

4Запобіжник від епілепсії

Мільйони епілептиків по всьому світу мріють про засіб, що попереджатиме про несподівані напади. Багато хто постійно приймає препарати, що володіють часом неприємними побічними ефектами. Однак, існує і більш радикальна та ефективна технологія, що вже надходить на ринок.

Розробка американських медиків під назвою NeuroPace є свого роду "дефібрилятором для мозку".

NeuroPace - схема підключення запобіжнику від епілепсії
NeuroPace - схема підключення запобіжнику від епілепсії Фото:

Система включає в себе електроди, імплантовані в мозок і здатні розрізнити перші ознаки епілептичного нападу, що наближається, а потім і припинити його, відправивши в певні ділянки мозку електричні імпульси. Система піддається "тонким" налаштуванням під певного пацієнта. Клінічні випробування показали, що її застосування здатне скоротити кількість нападів приблизно на 40-50%.

5Кров'яний імплант

Ще один вид імплантів, який незабаром може стати досить поширеним. Розроблений медиками Технологічного інституту штату Джорджія імплант постійно вимірює кров'яний тиск.

Пристрій являє невеликий шматок дроту, який одночасно є напівпровідником і п'єзоелементом. Розташовуючись в посудині, провід реагує на механічні впливи, наприклад, на зміни сили кровотоку, шляхом зміни сили електричного поля всередині себе.

Ці зміни реєструються приладом у вигляді браслета, який пацієнт носить на тій же руці, куди поміщений його імплант.

6Серцевий гормон

Одна з найгучніших подій в кардіології останніх років - поява в арсеналі медиків потужного препарату Серелаксин, який є синтетичною версією гормону релаксину. Цей гормон виробляється в організмі вагітних жінок для боротьби зі стресом, пов'язаним з виношуванням плоду.

У США препарат рекомендований до застосування в лікарнях загального призначення для лікування пацієнтів, що перенесли серцевий напад. Клінічні випробування показали, що кількість смертей за перший рік після нападу скоротилася на 30%.

7Щеплення від раку

Навіщо намагатися виправити наслідки урагану, якщо є гіпотетична можливість йому запобігти? Керуючись цією логікою, група вчених з університету Джона Хопкінса (штат Меріленд) розробила хімічний компонент CDDO-lm. Впливаючи з його допомогою на абсолютно здорові тканини людського організму, можна запобігти можливість розвитку в них ракових клітин.

Обробка тканин спец речовиною запобігти мутації клітин і, відповідно, появу раку
Обробка тканин спец речовиною запобігти мутації клітин і, відповідно, появу раку Фото:

Препарат, створений на основі екстрактів рослин, активує тканах ензими, які виводять із клітин токсичні компоненти. По мірі свого накопичення в клітинах, такі токсини призводять до мутацій ДНК, а надалі і до раку.

Автори розробки стверджують, що якщо випробування пройдуть успішно, можна буде говорити про потенційну появу вакцини, яку лікарі зможуть рекомендувати здоровим пацієнтам для профілактики раку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X