Зазирнули до пекла. Вчені знайшли величезні гори та пузирі мантії в земній корі

25 квітня 2019, 07:00

Дослідники з США та Англії проаналізували внутрішню частину Землі. Виявилося, в земній корі існує набагато більше невідомого, ніж вчені думали раніше.

Нещодавно космічний апарат InSight зареєстрував свій перший "марсотрус" — слабкі сейсмічні поштовхи під поверхнею Марса. Але, попри те, що вчені вже досліджують внутрішню структуру інших планет, глибоко під поверхнею Землі існує не менше невідомого і загадкового.

Відео дня

Як пише NBC News, дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі використовують сейсмічні хвилі для вивчення внутрішньої структури нашої планети. Згідно з результатами їхнього нещодавнього дослідження, внутрішні шари Землі схожі на цибулину, і мають дуже різкі рельєфні переходи на глибині від 400 км до 700 км під землею.

Серед іншого, вчені виявили там справжній гірський хребет, вершини якого можуть бути вищими за Еверест — найвищу гору на поверхні Землі (майже 9 км). Ці гірські хребти та зовнішні шари грунту Землі утворюються завдяки розпеченій магмі, яка піднімається з глибини планети.

Найцікавіше відбувається якраз там — на глибинах близько 1000 км під землею, де розташовані величезні пузирі мантії — у шарі між корою і ядром Землі. Кілька місяців тому, завдяки сучасному 3D-моделюванню дослідники виявили два таких пузирі, розміром з Австралію, які розташовані глибоко під Африкою і під Тихим Океаном.

Сейсмолог Марія Цехмістренко з Оксфордського університету каже, що ці пузирі на ядрі Землі можуть призвести до руйнівних наслідків, на кшталт виверження супервулканів, коли вони пробиваються на поверхню.

Mingming Li / Arizona State University
Фото: Mingming Li / Arizona State University

Цехмістренко припускає, що саме такі утворення могли утворити півострів Індостан близько 67 млн років тому, не кажучи вже про їхній вплив на клімат та існування всього живого на планеті в цей час.

Вченим поки до кінця невідома природа цих пузирів, оскільки метод дослідження сейсмічними хвилями дозволяє лише приблизно визначити їхні розміри та розташування. Проте, сейсмологи знають, що вони можуть періодично нагріватися й охолоджуватися, змінюючи свою структуру і щільність.

Подібні пузирі — ніщо, в порівнянні з ядром Землі, яке являє собою розпечену залізну кулю, діаметром у 1200 км. Це куля є щільною та цілісною тільки через величезний тиск, який чинять на нього зовнішні шари з усіх боків. А сама температура земного ядра може бути вище, ніж температура на поверхні Сонця (близько 6000 градусів Цельсія).

Зміни у внутрішній структурі Землі і вихід на поверхню величезної кількості теплової енергії з її глибини можуть пояснити не тільки рух наших континентів, а й допомогти дізнатися історію планети, починаючи з періоду її зародження близько 4,5 млрд років тому.

"Сильний удар ззовні міг розтопити або збудоражити внутрішню частину Землі. В результаті, відділення рідини від твердої речовини і матеріалу ядра від матеріалу мантії встановило стан планети, який розвинувся до того, що ми бачимо зараз», — говорить планетолог з Каліфорнійського технологічного інституту Девід Дж. Стівенсон.

У сейсмологів попереду ще багато роботи, адже поки людина змогла наблизитися до центру Землі всього на 0,2%. Цим «наближенням»  експериментальна надглибока Кольська свердловина, яка розташована в Мурманської області Росії і становить понад 12 км.

Нагадаємо, однією з можливих причин руйнування всього живого на Землі є так званий супервулкан Єллоустонська кальдера. І хоч вулканологи оцінюють ймовірність його виверження в наші дні лише в 0,00014%, супервулкан "прокидався" вже тричі з періодичністю приблизно в 600 тис. років, а останнє виверження відбулося якраз близько 640 тис. років тому.

Гіган розташований на Заході США, в Йеллоустонському національному парку (штат Вайомінг), а його розміри складають приблизно 55 км на 72 км. Ймовірні руйнування від землетрусів, величезної кількості магми і вулканічного попелу такої сили можуть значно нашкодити не тільки Північній Америці, але й іншим континентам.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X