Провітрити забули. На Міжнародній космічній станції знайшли грибок і небезпечні бактерії

9 квітня 2019, 14:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Згідно з новим дослідженням NASA, на Міжнародній космічній станції крім космонавтів живуть мікроорганізми у вигляді грибка стафілококів, ентеробактерій і метилобактерій.

Кілька днів тому вчений-планетолог Марко Джураном підтвердив наявність газу-метану на Марсі, який орбітальний апарат Mars Express нібито виявив у 2004 році. Хоча наприкінці 2019-го Європейське космічне агентство заявило, що в атмосфері Червоної планети немає цього газу.

Відео дня

Суперечки щодо метану на Марсі не вщухають, оскільки наявність речовини дозволить вченим припустити, що в корі планети існують найпростіші мікроорганізми, які і є джерелом газу.

І поки точно невідомо, чи є метан на Марсі і скільки саме його там, у NASA виявили, що мікроорганізми зародилися зовсім недалеко від Землі - на відстані приблизно 408 км, де розташована Міжнародна космічна станція. І якщо життя на іншій планеті може стати найважливішим відкриттям для людства, то бактерії всередині земного космічного апарата можуть бути небезпечними для людей, які там перебувають.

Згідно з дослідженням, яке було опубліковане у журналі Microbiome, на МКС існує стафілокок, ентеробактерії та метілобактеріі. Ці організми можуть викликати шкірні захворювання, завдавати шкоди носоглотці і шлунково-кишковому тракту людини.

Примітно, що мікроорганізми на МКС привезли самі космонавти, оскільки такі бактерії поширені на Землі в спортзалах, офісах, лікарнях та інших громадських місцях.

Команди космонавтів і астронавтів на МКС змінюються вже майже 20 років, і зараз на орбіті перебувають шість дослідників. У NASA поки не встановили, чи є ці бактерії небезпечними для космонавтів, оскільки все залежить від здоров'я кожної окремої людини, і того, як їхній організм взаємодіє з бактеріями в космосі.

NASA
Фото: NASA

"Певні мікроби у внутрішніх приміщеннях на Землі впливають на здоров'я людини. Це ще важливіше для космонавтів під час перебування на МКС, оскільки їхній імунітет змінений і вони не мають доступу до серйозних медичних процедур, доступних на Землі", - говорить автор дослідження NASA доктор Кастурі Венкатесваран.

За його словами, МКС - це герметично закрита система зі своєю мікрогравітацією, радіацією, підвищеним рівнем вуглекислого газу і циркуляцією повітря через спеціальну систему фільтрів. Такі умови вважаються екстремальними для людини, і дослідження бактерій на МКС має поліпшити безпеку для майбутніх космічних польотів і тривалого перебування людини в космосі.

Потенційно небезпечні бактерії на МКС виявили після трьох польотів за останні 14 місяців, коли вчені проаналізували поверхні оглядового вікна, туалету, майданчики для фізичних вправ, обіднього стола і спальних приміщень.

Вчені планують продовжити дослідження знайдених на МКС бактерій, щоб дізнатися більше про їх розмноження і життєдіяльність у позаземних умовах.

Нагадаємо, в кінці 2018-го міжнародна група біологів Deep Carbon Observatory з'ясувала, що земна кора наповнена простими живими організмами, загальна маса яких варіюється в діапазоні від 15 до 23 млрд тонн. Для порівняння, ця цифра більш ніж у 300 разів перевищує масу всіх людей на Землі.

Загальний обсяг цих організмів настільки великий, що майже вдвічі перевищує обсяг найбільшої екосистеми на нашій планеті - світового океану - і становить від двох до 2,3 млрд кубічних кілометрів.

Деякі зі знайдених бактерій можуть жити і розмножуватися за температури +121 градус Цельсія і перебувати на глибині в кілька кілометрів під поверхнею Землі.

Автори відкриття говорили, що мільйони видів живих організмів розташовані ще глибше і ближче до ядра нашої планети, а подальші дослідження мікроорганізмів у корі Землі можна порівняти з дослідженням лісів Амазонії.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X