alt
7 карток

Я втомився, я йду. Що потрібно знати про втрату марсохода NASA Opportunity?

18 лютого 2019, 21:23

1

Що таке Opportunity?

Opportunity – це один з 9 космічних апаратів, які успішно висадилися на Марсі та проводили там наукові дослідження. Opportunity зробив посадку на Марсі в кратері Ігл, на плато Меридіана 25 січня 2004-го.

Opportunity був третім за рахунком автономним марсоходом NASA, після Spirit, Sojourner і MER, а його спадкоємцем став більш просунутий і потужний Curiosity. Головним завданням Opportunity було вивчення грунту, мінералів і геологічних процесів на Марсі.

2

Що з ним сталося?

Влітку 2018-го Opportunity не витримав марсіанської пилової бурі і занурився в глибокий сон через брак енергії для своїх батарей. Марсохід повинен був зберегти мінімальну кількість енергії для роботи годинника і увійти в робочий режим, коли буря вщухне і Сонце знову зможе живити апарат.

Днями NASA вчинило останні спроби зв'язатися з марсоходом, і 13 лютого 2019-го оголосило про завершення Opportunity на Марсі. Співробітники національної аерокосмічної адміністрації США писали в Twitter, що остання спроба зв'язатися з марсоходом була досить хвилюючою і зворушливою. Деякі члени команди не змогли стримати сліз.

3

Чому Opportunity був так важливий для NASA?

Цей марсохід став справжнім героєм для людства і поставив рекорд, як апарат, який найдовше експлуатувався на поверхні Марса.

Спочатку передбачалося, що Opportunity буде працювати до 90 днів і зможе проїхати трохи більше одного кілометра. Насправді ж роботизований пристрій пропрацював майже 15 років і подолав більше 45 км, досліджуючи особливості Червоної планети.

Фото: NASA

4

Що вдалося зробити Opportunity?

Маючи на своєму борту обмежену кількість наукового обладнання (кілька спектрометрів, магніти, скребок і камери), марсохід зібрав колосальний обсяг даних про Марс і допоміг вченим дізнатися багато точної інформації про минуле і сьогодення нашої сусідньої планети.

Opportunity зробив майже 220 тис. знімків, допоміг вченим визначити, що на плато Меридіана, де висадили апарат, раніше був солоний океан, а весь Марс багато років тому був куди більш сприятливим місцем для життя, з водою і, можливо, мікроорганізмами.

Фото: NASA


Легендарний марсохід також допоміг удосконалити майбутні апарати, дослідивши мінливі і жорсткі кліматичні умови Марса з його розрідженою атмосферою і слабким тяжінням, що викликають пилові бурі, від яких, власне, і загинув Opportunity.

5

Чому марсохід не врятували?

NASA розраховувала на сонячні батареї Opportunity, які повинні були живити апарат навіть під час сну. Але торішня пилова буря затягнулася на кілька місяців і пристрій буквально не зміг розбудити саме себе, оскільки для "будильника" не вистачило енергії.

Вчені більше 800 разів намагалися зв'язатися з Opportunity за останні півроку, але жодна зі спроб так і не була успішною.

6

Що буде з іншими марсоходами?

В ту ж пилову бурю потрапив і марсохід Curiosity , який NASA посадила на іншу частину Марса в серпні 2012-го. На відміну від Opportunity, оснащеного тільки сонячними панелями, Curiosity може спокійно працювати при будь-якому рівні освітлення, оскільки він енергію отримує від радіоізотопного термоелектричного генератора.

Curiosity є більш просунутим марсоходом, має великі розміри, і навіть у складних погодних умовах може надсилати свої селфі на Землю.

Фото: NASA

Примітно, що Curiosity вже відпрацював на 5 років більше, ніж припускали фахівці, і до рекорду Opportunity йому залишається ще 8 років.

7

Хто наступний полетить на Марс?

Приблизно за 600 км від Сuriosity, з осені 2018-го на Марсі працює зонд InSight, який повинен пробурити рекордну свердловину в 5 метрів і зібрати дані про внутрішній устрій планети.

Вже на початку 2021-го до них повинен приєднатися син Curiosity і онук Opportunity марсохід Mars-2020.

Ну і, звичайно ж, не варто забувати про грандіозні плани американського винахідника Ілона Маска, який обіцяв, що перша людська база на Марсі з'явиться в 2028-му .

Можливо, перші колонізатори Марсу зберуть і відновлять все сімейство марсоходів, які стали нашими першовідкривачами інших планет.

Фото: NASA

Радіо НВ