Все було не так. Дослідники виявили новий механізм формування водоспадів

14 березня 2019, 21:55

Нове дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського технологічного інституту, пропонує радикальну гіпотезу: деякі водоспади створюють самі себе.

Це відкриття про водоспади може переписати історію ландшафтів Землі, пише Science Alert.

Згідно із загальноприйнятою думкою, водоспади формуються під впливом зовнішніх сил, таких як землетруси, зсуви або зміни рівня моря, які в значній мірі змінюють і руйнують ландшафти і русла річок. Але виявляється, що інша, внутрішня сила також може бути відповідальною за формування водоспадів.

Відео дня

"Ми припускаємо, що водоспади можуть утворюватися автоматично, маючи на увазі, що водоспади можуть утворюватися за рахунок внутрішніх зворотних зв'язків між потоком води, перенесенням наносів і розрізом корінної породи, під час відсутності зовнішніх збурень", - пояснюють автори в своїй статті.

Щоб перевірити свою ідею, дослідники побудували в своїй лабораторії міні-річку: трубу довжиною 7,3 метра, зроблену з "синтетичної породи" з пінополіуретану, і нахилили її майже до позначки 19,5%. Вони помістили дрібні гравійні камінчики в канавку, щоб замінити природний кам'янистий осад, а потім пропустили постійний стік води через віртуальний водоспад.

Через кілька годин постійний потік води і каменів почав руйнувати м'яке пінне русло річки, причому нерівномірно. Спершу на поверхні русла з'явилися поглиблення у формі півмісяця, а потім почалася "магія утворення водоспадів".

"Уздовж русла річки зміни ерозії в дециметрових масштабах створювали повторювані опуклі гребені корінних порід і увігнуті поглиблення, які збільшувалися за амплітудою, утворюючи циклічні ступені", - пишуть вчені.

По суті, міні-макет показав, що комбінації гідравліки потоку, транспортування наносів і ерозії корінних порід саміх по собі достатньо, щоб створити хвилеподібні форми в податливому руслі річки, які при достатньому обсязі води стають водоспадами.

"Природа не любить, щоб речі були плоскими. Деякі області розмиваються трохи більше і глибше, інші залишаються менш глибокими", - відзначає глава наукової групи геолог Джоел Шайнгросс з Університету Невади в Ріно.

Результати в основному означають, що нам, можливо, буде потрібно переглянути цілу низку наукових припущень про те, як і чому водоспади, річки, озера і всі інші види водних ландшафтів виглядають саме так, як виглядають. Тобто припущення про деякі древні землетруси можуть бути помилковими.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X