Вперше у Всесвіті. Вчені зафіксували найрідкісніший розпад атома в світі

26 квітня 2019, 13:03

Завдяки детектору темної матерії XENON1T, розташованому в Італії, вчені зафіксували одну з найрідкісніших подій в історії Всесвіту: особливий тип радіоактивного розпаду в ксеноні-124.

Справа в тому, що розпад цього ізотопу дуже повільний. Ксенон-124 має період напіврозпаду 1,8 х 10 в 22 ступені року - приблизно в трильйон разів більше, ніж вік Всесвіту, пише Science Alert .

Відео дня

У радіоактивному розпаді періодом напіврозпаду називається кількість часу, яка знадобиться половині атомних ядер в даному зразку, щоб спонтанно змінитися через один з багатьох типів радіоактивного розпаду.

В даному випадку ядро атома захопило два електрона зі своїх електронних оболонок. У фізиці це називається подвійним електронним захопленням. В результаті два протона з атомного ядра перетворилися на нейтрони, а енергія, що виділилася при цьому, була віднесена двома електронними нейтрино. Група описала цю подію як "одна рідкісна річ, помножена на іншу".

"Ми на власні очі побачили цей розпад. Це найдовший, повільний процес, який коли-небудь вдалося вивчити людству, і наш детектор виявився досить чутливим, щоб ми безпосередньо могли простежити за ним. Дивно, але тепер ми можемо впевнено сказати, що XENON1T вивчив найрідкіснішу річ у Всесвіті", - заявив Ітан Браун з Політехнічного інституту Ренессалера в США.

Вчені ніколи раніше безпосередньо не спостерігали радіоактивного розпаду цього ізотопу ксенону, хоча його період напіврозпаду вивчається приблизно з 1955 року. Він являє собою пряме свідчення того, що ми шукали десятиліттями.

"Це захоплююче відкриття, яке розширює межі знань про найбільш фундаментальні характеристики матерії. Робота доктора Брауна з калібрування детектора і забезпечення очистки ксенону до максимально можливого стандарту чистоти була критичною для проведення цього важливого спостереження", - говорить Курт Бренеман з RPI, який не приймав безпосередньої участі в дослідженні.

Хоча XENON1T був створений для пошуку темної матерії, він показує, як ці інструменти можуть привести і до інших важливих висновків. Це, в свою чергу, може допомогти розкрити деякі з найглибших секретів фізики елементарних частинок.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X