Обережні безхребетні. Вчені з’ясували, як восьминоги усвідомлюють біль і реагують на нього

5 березня 2021, 14:35
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Восьминоги, які вважаються найбільш неврологічно найскладнішими безхребетними, можуть відчувати біль, а також запам’ятовувати і реагувати на його джерело, уникаючи його в майбутньому.

Безхребетні станвлять близько 97% тварин на Землі, але водночас ми дуже мало знаємо про те, як вони переживають фізичну біль. Можливо, вони можуть його відчувати — але напевно не так як люди через особливості нервової системи.

Відео дня

Самі ж восьминоги та інші головоногі молюски виділяються серед безхребетних через їхні мозок. Вони не тільки набагато розумніші за своїх безхребетних побратимів, а й можуть демонструвати деякі з когнітивних здібностей, що й дрібніші хребетні — наприклад, рептилії та земноводні.

Результати дослідження, опубліковані 22 лютого в iScience, демонструють, що мозок восьминога досить складний, щоб відчувати біль на фізичному і психологічному рівнях. Коротко про експеримент написало The Academic Times.

Для перевірки здатності восьминогів реагувати на біль, вчені робили їм невелику ін'єкцію оцтової кислоти, що викликала різкий, але нешкідливий напад болю, «подібний до того, який ми відчули б, якби намазали лимонним соком розріз від паперу». Після цього молюски намагалися уникати того місця, де їм заподіяли біль і охочіше пливли туди, де дослідники робили їм знеболюючий укол. Ті восьминоги, яким давали знеболювальне, постійно доглядали за місцем ін'єкції і переставали робити це відразу після того, як вщухала біль.

Виходить, восьминоги не тільки пам’ятали, де вони відчували больові відчуття, але і розуміли, що їм потрібно зробити заради його полегшення — вони сформували афективний компонент болю, що є складнішим когнітивним навиком ніж негайна, рефлекторна реакція на подразник.

«Це дуже складна здатність — зв’язати суб'єктивне відчуття свого фізичного стану з новим контекстом, а потім пам’ятати і уникати цього контексту пізніше. Це говорить про те, що тварина усвідомлює постійний болючий стан. Вперше така здатність була продемонстрована у головоногих молюсків — я думаю, ми знімаємо питання про біль у них поза всяких розумних сумнівів», — говорить авторка дослідження Робін Крук, доцентка кафедри морської біології в Державному університеті Сан-Франциско.

Вона сподівається, що дослідження допоможе всім, хто працює з восьминогами — не тільки іншим вченим, але й зоопаркам, або, можливо, рибалкам.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X