Вода на Місяці. Все, що потрібно знати про гучне відкриття NASA

21 серпня 2018, 20:01

Дослідники NASA і декількох американських університетів заявили про те, що на полюсах Місяця приховані великі льодовики. Що це означає для глобальних планів людства з освоєння космосу?

Дослідники з університету Гавайських островів, університету Брауна і Дослідницького центру NASA в Кремнієвій долині опублікували дослідження, в якому містяться підтвердження того, що на південному і північному полюсах Місяця є льодовики.

Відео дня

Іншими словами, вода в замороженому стані. Це перше свідчення того, що на Місяці є вода.

Як було зроблено відкриття?

Відкриття стало можливим завдяки інструменту співставлення мінералогії Місяця M3, який був запущений у 2008-му на індійському кораблі Chandrayaan-1.

Апарат збирав дані про відбивні властивості речовин на поверхні Місяця і про способи поглинання ними інфрачервоного світла, що дозволило вченим розрізняти рідку воду, пар або лід.

Ідея такого роду дослідження давно витала в повітрі, розповідає Леслі Гертш, геолог з університету штату Міссурі. І воно дійсно показує, що на Місяці з високою ймовірністю є вода, підкреслює Гертш, і дуже ймовірно, у великих кількостях.

NASA

Чому воду не виявили раніше?

Власне, раніше воду не дуже-то активно шукали.

Багато вчених в принципі відкидали перспективи таких пошуків. Місяць, шматок каменю віком 4,5 млрд років, переживає досить різкі перепади температур, які призводять до випаровування рідин. А відсутність атмосфери сприяє тому, що сонячні вітри знесуть із поверхні Місяця будь гази, які можуть там виникати. Іншими словами, вода в нетвердому стані там просто не може існувати.

Однак, протягом десятиліть деякі вчені припускали, що в деяких місцях на Місяці можуть існувати так звані "холодні пастки".

Саме така теорія в кінцевому підсумку і отримала підтвердження. За словами вчених, тверда вода знаходиться в найбільш холодних і затишних місцях – в тіні кратерів.

Найвища температура в цих місцях становить -120 °C, оскільки сонячне світло практично не досягає цих місць.

На південному полюсі води більше – вона в замерзлому вигляді ховається прямо в кратерах. На північному полюсі води менше. Точніше, її менші поклади розкидані ширше, ніж на південному полюсі.

Звідки на Місяці вода?

Дослідники припускають, що льодовики можуть бути дуже рідкісними і залишилися з давніх часів.

Чи багато на Місяці води?

Поки що складно сказати. На думку Гертша, відмічені скупчення в тінях кратерів можуть бути як "верхівкою айсберга", так і групою "маленьких айсбергів".

"Нам потрібно відправити туди дослідницький апарат, – переконаний Гертш. – Нам потрібно відправитися туди і просвердлити ці ділянки, щоб подивитися, скільки там води".

Що означає знахідка?

При достатній кількості льоду на поверхні, вода може бути ресурсом для майбутніх експедицій або навіть колонізації Місяця.

Місяць – найближче до Землі небесне тіло. І – єдине, на яке люди вже висаджувалися.

Відсутність води завжди була одним з ключових аргументів проти освоєння Місяця.

Тепер же картина змінюється.

"Наявність води на Місяці змінює перспективи його освоєння, – каже Ангел Аббуд-Мадрид, директор центру космічних досліджень Геологічної школи штату Колорадо.

А яку роль зіграє вода на Місяці?

Лід на поверхні Місяця є досить легкою здобиччю. І отримані таким чином запаси води не просто забезпечать астронавтів питвом.

Вода може бути розщеплена на кисень і водень. Тобто мова йде про набагато більш важливий ресурс – ракетне паливо.

Можливість виробляти ракетне паливо не тільки на Землі, а й на Місяці відкриває нові перспективи в освоєнні космосу.

"Фактично, це буде перший крок до побудови космічної економіки", – констатує Аббуд-Мадрид.

Фактично, Місяць може стати першим форпостом Землі в космічному просторі. І може зіграти ключову роль в реалізації багатьох раніше заявлених космічних стратегій. Наприклад, в плані Джеффа Безоса з переміщення світової промисловості за межі Землі.

Або в плані освоєння Марса, про який мріє Ілон Маск.

Як можна добувати воду на Місяці?

Це велика проблема.

Як ми говорили вище, саме існування води на Місяці довгий час було під питанням через умови довкілля. Вода в рідкому вигляді на поверхні існувати не може – вона негайно випарується.

Отже, якщо буде поставлено завдання добувати воду з місячних льодовиків, це не можна робити відкритим методом. Розтопивши льодовик, ми відразу ж його знищимо.

На думку деяких дослідників, належить створити щось на зразок великих наметів, всередину яких за допомогою гігантських дзеркал будуть направлятися потоки сонячного світла. Вони розтоплять лід, а намети не дозволять воді випаруватися.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X