Смаки дуже специфічні. Вчені знайшли мікроб, який харчується метеоритами

6 грудня 2019, 08:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Біологи встановили, що мікроб Metallosphaera sedula володіє схильністю до вживання мінералів в поєднаннях, які характерні для метеоритів.

Виявлення подібних організмів не тільки наводить на роздуми про те, як земне життя може вижити поза планетою, але і дає уявлення про те, як ранні істоти могли отримувати ключові поживні речовини через метеорити.

Відео дня

Технічний термін для живої істоти, яке може використовувати камені в якості джерела енергії, вже існує - хемолітотрофи. Уже відомо, що деякі бактерії, такі як Leptospirillum ferrooxidans і Acidithiobacillus ferrooxidans, окислюють залізо в метеоритах.

Щоб знайти мікроб, який міг би розглядати метеорити як щось більше, ніж просто камінь з залізом, команда звернулася до термоацидофілів — мікробів, які добре справляється зі спекою і низьким pH. Їх вибір, Metallosphaera sedula, вже давно відомий специфічними смаками: він здатний поглинати сульфід заліза з вугілля.

Щоб з’ясувати, чи дійсно мікроорганізм віддасть перевагу метеориту, колонії цих істот запропонували зразок, що відображає властивості звичайного для Землі типу кам’янистих метеоритів: NWA 1172, шматок мінералу вагою 120 кілограмів, який знайшли ще в 2000 році. Вчені припустили, що він повинен сподобатися мікроорганізму.

«NWA 1172 — мультіметалевий матеріал, який може містити набагато більше мікроелементів для полегшення метаболічної активності і зростання мікроорганізмів», — пояснює астробіолог Тетяна Мілоевіч з Віденського університету.

Культуру підсадили на стерильний зразок метеорита. Для порівняння мікроорганізмам також запропонували подрібнений метеорит та інше мінеральне «блюдо»: подрібнені зразки мідно-залізо-сірчаного мінерального халькопіріту. Вчені виявили суттєву різницю в зрості колоній в залежності від виду «дієти».

Автори відзначають, що за всіма ознаками позаземна дієта більше подобалася цим істотам, ніж наземні мінеральні суміші.

«Наші дослідження підтверджують здатність M. sedula виконувати біотрансформацію метеоритних мінералів, виявляти мікробні відбитки пальців, залишені на матеріалі метеорита, і забезпечити наступний крок до розуміння біогеохімії метеоритів», — говорить Мілоевіч.

Раніше НВ повідомляло, що міжнародна команда вчених знайшла в метеоритах рібозу та інші необхідні для життя цукри. Нове відкриття підтверджує гіпотезу про те, що хімічні реакції в астероїдах — батьківських тілах багатьох метеоритів — можуть перетворювати молекули на деякі компоненти життя.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X