Викопна валентинка. В Африці знайшли кістку динозавра незвичайної форми

14 лютого 2019, 08:04

У Танзанії знайшли кістки невідомого раніше виду титанозавра з унікальним куприком в формі серця.

Відкладення, в яких були знайдені кістки, датовані віком 100-110 млн років, повідомляє Gizmodo.

Ім'я цього нового титанозавра - Mnyamawamtuka moyowamkia. Воно означає "тварина Мтукі з серцеподібним хвостом" на мові суахілі. Мтука - це висохле русло річки біля обриву уздовж Східно-Африканської рифтової системи на південному заході Танзанії, де були знайдені скам'янілі кістки віком 100 мільйонів років. І як випливає з їїназви, у цієї істоти був дивний серцевидний куприк, функція якого палеонтологам не до кінця зрозуміла.

Відео дня

Кістки Mnyamawamtuka були виявлени в 2004 році, і палеонтологам знадобилося чотири роки, щоб завершити необхідні земляні роботи. Потім почалася реконструкція скелета тварини. Відновлені частини тіла включали в себе хребет, плече та лапи, а також частини шиї, стегна, хвоста. На жаль, його череп поки не знайдено.

Однак було знайдено достатньо частин, щоб Ерік Горсак з Університету Середнього Заходу і Патрік О'Коннор з Університету Огайо провели аналіз і порівняли динозавра зі схожими зразками. Подробиці їх знахідок були опубліковані в лютому в науковому журналі PLOS ONE, через 15 років після того, як скам'янілості були вперше виявлені.

"Виявлення, розкопки, вивчення і публікація даних про новий вид динозавра, є досить тривалим процесом і вимагає багато людино-годин на різних етапах. Скелет з безліччю кісток вимагає великого терпіння. Наприклад, потрібно видалити всі камені та виправити будь-яке пошкодження - і згодом вивчити, що це за тварина і як вона належить до інших динозаврів", - сказав Ерік Горсак.

Відмінні риси Mnyamawamtuka включають в себе невелику грудинну пластинку і цікаве змішання рис, які спостерігаються як у більш ранніх, так і у більш пізніх видів титанозаврів. Також у цього величезного динозавра був куприк в формі серця, що складається з двох хвостових хребців з помітними розширеннями в центрі.

"Ми не зовсім впевнені в їх функціональної значущості. Це може бути щось, пов'язане зі стабільністю між кістками хвоста або якоюсь зв'язкою для спинного мозку", - говорить Горсак.

Інші кровоспоріднені титанозаври, в тому числі малазаври з Малаві, також мали схожий куприк, але форма кістки була не такою виразною.

Це відкриття допоможе вченим краще зрозуміти, як ці вражаючі тварини еволюціонували у відповідь на постійно мінливі умови навколишнього середовища - і чому розмір в їхньому випадку, мабуть, дійсно мав значення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X