Космічна драма. Величезна чорна діра пожирає хмару зоряного пилу у центрі нашої галактики

25 лютого, 08:36
У 2036 році хмара наблизиться до чорної діри, спалахне і буде поглинена нею (Фото:WM Keck Observatory/Adam Makarenko)

У 2036 році хмара наблизиться до чорної діри, спалахне і буде поглинена нею (Фото:WM Keck Observatory/Adam Makarenko)

Маса пилової хмари під назвою X7 в 50 разів перевищує масу Землі. Але це не рятує її від ненажерливої чорної діри в центрі Чумацького шляху.

X7 обертається навколо надмасивної чорної діри біля Стрільця A*. За останні 20 років астрономи спостерігали за пересуванням хмари за допомогою обсерваторії на Мауна-Кеа на Гаваях, де розташований один із найпотужніших телескопів у світі.

Відео дня

Ці спостереження дозволяють по-новому подивитись процеси, керовані потужними гравітаційними силами, які впливають на Стрілець А* і об'єкти поблизу нього.

«Це унікальна можливість спостерігати за впливом приливних сил чорної діри у високій роздільній здатності, що дає нам уявлення про фізику екстремальних умов галактичного центру», — каже Анна Сіурло, науковий співробітник Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та провідний автор дослідження.

Сіурло та її колеги з'ясували, що протягом тривалого часу нитка поступово розтягувалася і оберталася навколо чорної діри, і тепер її довжина досягає 3000 відстаней між Сонцем та Землею.

Астрономи спостерігали X7 за допомогою приладу NIRC2, який показує Всесвіт у тепловипромінюючому ближньому інфрачервоному світлі, на тій же довжині хвилі, яку використовує космічний телескоп НАСА імені Джеймса Вебба. Завдяки здатності інфрачервоного світла проникати крізь пил, астрономи змогли спостерігати за рухом нитки у найдрібніших деталях. Вони виявили, що хмарі буде потрібно близько 170 років, щоб зробити оберт навколо галактичного центру, і підрахували, що в 2036 році вона максимально наблизиться до чорної діри. Незабаром після цього хмара повністю розсіється.

Після загибелі нитки її матеріал буде поглинений чорною дірою. Цей процес, на думку вчених, може спричинити своєрідний "феєрверк", оскільки пил моментально прискориться і нагріється.

Показати ще новини
Радіо NV
X