Наукпоп

15 травня, 14:04

Без цукру. Вчені знайшли в жуйці ДНК перших жителів Скандинавії

Natalija Kashuba / Stockholm University

Давня жуйка зберегла ДНК людей

Перші люди, які оселилися в Скандинавії більше 10 000 років тому, залишили свою ДНК в древніх жувальних гумках, які представляють собою грудки зі смоли берести.

Це показано в дослідженні, яке провели в Стокгольмському університеті, повідомляє EurekAlert!.

У Скандинавії знаходили мало людських кісток віку, близького до 10 000 років, і не всі з них зберегли достатньо ДНК для археогенетичних досліджень. Фактично, ДНК з цих недавно досліджених жувальних гумок є найстарішою ДНК людини, секвенованию в цьому регіоні до теперішнього часу. ДНК, отримана від трьох індивідуумів, двох жінок і одного чоловіка, показує зв'язок між матеріальною культурою і генетикою людини.

Досліджені фрагменти отримані з Хусебю-Клев на західному узбережжі Швеції. Розкопки місць були зроблені на початку 1990-х років, але в цей час було неможливо взагалі проаналізувати ДНК стародавніх людей, не кажучи вже про нелюдські тканини. Жувальні матеріали були виготовлені з берести і використовувалися як клей у виробництві інструментів в кам'яному столітті.

"Коли Пер Перссон і Мікаель Майненен запропонували шукати ДНК мисливців-збирачів в цих жувальних гумках з Хусебю-Клев, ми не наважувалися, але були по-справжньому вражені, що археологи подбали під час розкопок і зберегли такий крихкий матеріал", - говорить Наталія Кашуба з Музею історії культури в Осло, яка виконувала експерименти у співпраці зі Стокгольмським університетом.

"Потрібна була деяка робота, перш ніж результати приголомшили нас, оскільки ми зрозуміли, що натрапили на це майже "судове" дослідження, секвенуючи ДНК з цих грудок смоли, які виплюнули близько 10 000 років тому!", - каже Наталія Кашуба.

Результати показують, що генетично люди, чия ДНК була виявлена, мають близьку генетичну спорідненість з іншими мисливцями-збирачами в Швеції і з раннім мезолітичним населенням Льодовикового періоду Європи. Проте, інструменти, вироблені в цій місцевості, були частиною літичної технології, привезеної до Скандинавії зі Східно-Європейської рівнини, сучасної Росії.

Цей сценарій культурного і генетичного припливу в Скандинавію двома шляхами був запропонований в більш ранніх дослідженнях, і ці древні жувальні гумки забезпечують захоплюючий зв'язок безпосередньо між інструментами і матеріалами і людською генетикою.

Емран Кірдок зі Стокгольмського університету провів обчислювальний аналіз ДНК. "Демографічний аналіз показує, що генетичний склад жителів Хусебю-Клев показує більшу схожість з популяціями західних мисливців-збирачів, ніж з східними мисливцями-збирачами", - говорить він.

"ДНК цих древніх жувальних гумок має величезний потенціал не тільки для того, щоб простежити походження і рух людей давним-давно, але і для того, щоб дати уявлення про їх соціальні відносини, хвороби і їжу", - підкреслив Пер Перссон з Музею історії культури в Осло.


Показати ще новини