Вчені знайшли застигле в древньому бурштині дитинча змії

Наукпоп

20 липня 2018, 14:40

Вчені знайшли застигле в древньому бурштині дитинча змії

Вчені знайшли застигле в древньому бурштині дитинча змії  - фото

Фото: MING BAI/CHINESE ACADEMY OF SCIENCES

У М'янмі знайшли змію в бурштині

У М'янмі знайшли дитинча змії, яке прекрасно зберіглося в шматку бурштину віком 99 млн років.

Дитинча змії жило на території сучасної Південно-Східної Азії за часів динозаврів, пише BBC.

"Це перший випадок, коли нам попалося скам'яніле дитинча змії", - сказав викладач Альбертського університету в Канаді Майкл Калдуелл.

Змія жила в лісі нинішньої М'янми в Крейдяний період. Вчені назвали її "світанковою змією М'янми" (Xiaophis Myanmarensis). Також було знайдено ще один бурштин зі скам'янілими залишками шкіри більшої змії. Поки не ясно, чи належать знахідки до одного виду.

Тварина застрягла в смолі дерева - густому, липкому соку дерев, який здатний чудово зберігати частини шкіри, луски, пір'я і навіть тіла тварин і комах цілком.

"Смолу можна порівняти з суперклеєм для збереження скам'янілостей. Янтар унікальний - все, чого він торкався, застигало в часі в смолі, яка за властивостями нагадує пластик", - зазначив Калдуелл.

Вчені вивчили кістки змії за допомогою синхротрона - потужного рентгенівського апарату - і порівняли їх з сучасними зміями. Вони дійшли висновку, що майже за 100 млн років анатомічні особливості зміїного хребта змінилися незначно. За словами вчених, цей вид змій існував десятки мільйонів років.

Знайдені в шматку бурштину фрагменти рослин і комах вказують на те, що змія жила в лісі. Аналогічні знахідки плазунів цього періоду, яких вкрай мало, вказували на те, що місцем їх проживання були річки та моря.

Раніше НВ повідомляло, що в М'янмі в шматку бурштину на ринку знайшли фрагмент опереного хвоста крихітного динозавра. За словами вчених, знахідки не менш ніж 99 млн років. Дослідження продемонстрували, що хвіст належав не доісторичному птаху, як спочатку передбачалося, а пернатому динозавру.


Читайте новий номер журналу НВ

Передплатіть журнал НВ та читайте новий номер вже зараз. Передплатники також отримують доступ до архівних номерів журналу НВ. Вартість передплати журналу на 3 місяці усього 59 грн.

Передплатити журнал