Вовки — одні з небагатьох тварин, які пережили останній льодовиковий період. Тепер ми знаємо, як вони це зробили

18 квітня 2021, 07:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Останній льодовиковий період був жахливим часом для тваринного світу. Але вовки змогли пережити масове вимирання, адаптувавшись до швидких змін навколишнього середовища.

Вимирання в четвертинному періоді відбулося внаслідок різкої зміни клімату. Тваринний світ вимирав, особливо великі ссавці. Спочатку зникали травоїдні види, що перекидувалося на хижаків, які були наступними у харчовому ланцюжку.

Відео дня

Сірий вовк став одним з найбільших хижаків, яким вдалося пережити масове вимирання. Нове дослідження, про яке написало видання Science Alert, показало, як саме вони адаптувалися до змін у навколишньому середовищі.

Палеонтологи вивчали кістки і зуби 48 вовків. Вони взяли 31 зразок кісток вовків, які жили 26-50 тис. років тому і порівняли їх з 17 зразками вовків, яким менше 100 років.

«Ми можемо вивчити зміни в дієті, досліджуючи характер зносу зубів і хімічні сліди у вовчих кістках. Вони можуть багато чого розповісти нам про те, як харчувалося тварина протягом усього свого життя і приблизно за кілька тижнів до смерті», — пояснює палеонтолог Зої Лендрі з Карлтонського університету в Канаді.

Якби вовки стали падальщиками і харчувалися останками, їхні зуби були б сильно зіпсованими. Дієта зі свіжого м'яса навпаки зберегла б зуби хижаків у відносно непоганому стані. Як виявилося, з їжею у вовків все було добре — але хто ж став їхньою здобиччю за часів, коли тварини зникали один за іншим?

Для з'ясування відповіді на це питання вчені провели ізотопний аналіз. Ці атоми потрапляють в рослини з грунту. Коли тварини їдять рослини, ізотопи потрапляють в їхні зуби та кістки і залишаються там назавжди. З хижаками це працює трохи інакше — у них в зубах ізотопи з'являються, якщо вони їдять травоїдних тварин.

Використовуючи комп'ютерне моделювання, вчені визначили, що вовки повністю змінили свій раціон. Близько його половини становили вимерлі види плейстоценових коней. Серед інших були вівцебик, вівці Далла, північний олень і навіть трохи шерстистого мамонта. Сьогодні вовки на Юконі — а саме їх предків вивчали вчені — харчуються лососем і оленями, що означає серйозні зміни в раціоні цих тварин.

Палеонтологи відзначають, що виживання вовків також тісно пов'язане з виживанням їхньої здобичі. Це правило працює і зараз — навіть незважаючи на те, що вовк — це хороший приклад тварини, яка може адаптуватися під зміни природи, вони не зможуть цього зробити, якщо джерела їхньої їжі будуть вимирати одна за одною. Дослідження вказує на необхідність захищати і лосів, і північних оленів, а також екосистему, яку вони населяють в канадській Арктиці, яка зараз знаходиться під серйозною загрозою через зміни клімату.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X