Знову клімат. Нове дослідження показало справжню причину падіння Риму

20 грудня 2022, 12:15
Британським ученим вдалося знайти ймовірну причину падіння Римської імперії (Фото:sborisov/Depositphotos)

Британським ученим вдалося знайти ймовірну причину падіння Римської імперії (Фото:sborisov/Depositphotos)

Однією з найважливіших передумов розвалу Римської імперії були набіги племен варварів зі Східної Європи. Аналіз кілець дерев тієї епохи показав, що загарбники звернули увагу на імперію не просто так, а через викликаний посухою голод.

Дослідження було проведене групою вчених із Кембриджського університету. У ньому стверджується, що сильні посухи 430-450-х років н. е. порушили звичний спосіб життя у придунайських прикордонних провінціях Східної Римської імперії. Саме зміни у кліматі, на думку британських учених, призвели до того, що варвари нападали на Рим.

Відео дня

Дослідники реконструювали кільця дерев тієї епохи та провели аналіз отриманих таким чином даних. З'ясувалося, що територія, де розташована сучасна Угорщина, пережила безліч епізодів незвичайної посухи у IV та V століттях нашої ери. Незвичайна посуха була відзначена в період з 420 до 450 року нашої ери, що відповідає даним про набіги гунів на Рим.

Причиною цієї відчайдушної агресії могло бути скорочення врожайності та площі пасовищ для тварин у межах заплави Дунаю та Тиси.

«Економічна криза, викликана кліматом, могла вимагати від Аттили та інших високопосадовців видобутку золота з римських провінцій, щоб зберегти армію та підтримувати лояльність еліт, — пише Сюзанна Хакенбек, професор археології Кембриджського університету. — Схоже, колишні пастухи, котрі займалися верховою їздою, стали агресорами».

Вчені вважають, що початок найбільш посушливого періоду в Карпатському басейні та великих набігів на Захід континенту не можуть бути збігом.

Ця теорія добре пояснює одну з головних причин падіння Римської імперії. Серед інших називають демографічну та соціальну кризу,

Показати ще новини
Радіо NV
X