Вчені з'ясували, що рівень моря піднімається швидше, ніж вважалося

11 серпня 2016, 11:11
Міжнародна група дослідників з'ясувала, що останні 25 років дані про зростання рівня моря були помилковими. Насправді вода прибуває набагато швидше, ніж вважалося раніше

Помилка в обчисленнях сталася через масштабне виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах в 1991-му році, яке вважається одним з найбільших вивержень XX століття. Воно призвело до викиду 20 мільйонів тонн діоксиду сірки в атмосферу. В результаті сформувалося гігантська газова хмара, через яку у 1991-1993 роках у світі спостерігалося зниження температури.

Відео дня

Практично в той саме час NASA і національний центр космічних досліджень Франції (CNES) запустили супутниковий альтиметр TOPEX/Poseidon для вимірювання рівня моря. Таким чином, його запуск збігся з періодом аномального зниження температур. Через цей збіг вчені стали отримувати досить несподівані дані про зростання рівня моря.

"Ми дивилися на показники альтиметра, чухали потилиці і говорили: "Чому записи супутника не показують прискорення? Воно повинно бути", - розповів кліматолог Національного центру атмосферних досліджень США в Боулдері Джон Фасулло.

Грунтуючись на свідченнях Poseidon вчені відзначали, що рівень моря росте зі швидкістю приблизно 3,5 мм на рік. У світлі глобального потепління такі дані виглядали дивно, і дослідники вирішили перевірити їх.

Для цього вони побудували 40 різних моделей кліматичних змін, в яких була врахована аномальна зміна температур, викликана виверженням. У результаті з'ясувалося, що рівень моря дійсно підвищується з прискоренням.

Втім, поки вчені не готові говорити, наскільки воно велике. За словами Фасулло, обчислення тепер потрібно робити заново, і в результаті показники можуть виявитися в 5-10 раз вище, ніж раніше. Кліматолог зазначає, що для отримання точних результатів знадобиться ще кілька років спостережень.

Раніше група вчених на чолі з колишнім кліматологом NASA Джеймсом Хансеном заявила, що рівень моря може зрости на кілька метрів протягом 50 років, після чого цей процес значно прискориться.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X