Вчені з'ясували, що монгольські орди не змогли завоювати Європу через погану погоду

30 травня 2016, 14:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У середині XIII століття онук Чингісхана Батий привів свої війська в Центральну Європу, але просуватися далі не став. Професор Інституту перспективних досліджень у Прінстоні (Нью-Джерсі) Ніколо ді Космо заявив, що його зупинили несприятливі погодні умови

Ніколо ді Космо вивчив річні кільця дерев та інші дані, що дозволили скласти уявлення про погодні умови в регіоні на початку 1240-х, коли Батий просувався на захід. Він прийшов до висновку, що в той час сувора, сніжна зима змінилася весняною відлигою і паводками. Це поставило кавалерію – основну ударну силу монгольської армії – у вкрай невигідне становище.

Відео дня

Місцевість стала заболоченою, і коні втратили швидкість і маневренність. Крім того, багато місць, придатних для їх випасу опинилися під водою. В таких умовах облоги добре укріплених європейських міст також стали проблематичними.

"Можливо, подібні умови зробили проблематичним управління облоговими знаряддями і утримання кавалерії в прилеглих районах, - зазначає ді Космо. – Більш того, весняні паводки істотно скоротили пасовищні землі, а коні вже були ослаблені після зими".

У таких обставинах монголи вважали за краще відступити.

Західний похід монголів, очолений Батиєм, почався в 1236 році. Більш ніж стотисячне військо здобуло ряд перемог: у 1240-му був взятий Київ, а в 1241 монголи розгромили армії Польщі і Угорщини. На початку 1242-го монголи перейшли замерзлий Дунай, але за пару місяців повернули назад.

Вважається, що Батий повернув армію, довідавшись про смерть Великого хана Уґедея. Через це йому потрібно було повернутися до столиці Монгольської імперії Каракорум, щоб бути присутнім при обранні нового хана. Проте туди Батий не дійшов, залишившись в Сараї (ставка Золотої орди).

В істориків існують і інші теорії, чому монголи пішли. Деякі стверджують, що це був набіг, і у них не було мети закріплюватися в регіоні. Інші вважають, що монголів зупинили труднощі зі штурмом європейських фортець.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X