Вчені вперше зафіксували, як чорна діра поїдає зірку і викидає її залишки

1 грудня 2015, 12:00
Міжнародна команда астрофізиків на чолі з вченим з Університету Джона Хопкінса вперше стали свідками того, як чорна діра поїдає зірку і випльовує її залишки в космос

"Такі події - велика рідкість. І ми вперше побачили все – від руйнування зірки і до запуску конусоподібного джета, все, що відбувалося протягом кількох місяців", - заявив один з авторів знахідки Сьорт Ван Вельцен, повідомляє ScienceDaily.

Відео дня

Астрономи спостерігають за процесом, який розгортається в 300 мільйонів світлових років від Землі, з грудня 2014 року. Зірка, яку проковтнула чорна діра, за розмірами нагадує Сонце, а от сама чорна діра не так вже й велика, хоча і відноситься до розряду надмасивних.

Спостереження астрономи почали відразу після отримання відомостей про перший момент зустрічі чорної діри і зірки, і незабаром змогли отримати перші знімки народження джета в рентгенівських і видимих хвилях. Такі струмені плазми з'являються в центрах галактик і можуть вириватися як в одну, так і в дві протилежні сторони.

Джети є одними з найбільш малозрозумілих явищ космосу. Швидкість плазми в них дорівнює світловій, і, розпечена, вона починає інтенсивно випускати випромінювання в широкому спектрі довжин хвиль. Однак механізм походження таких викидів до цих пір залишається неясним – швидше за все, їх породжують складні взаємодії магнітних полів з матерією, що акрецирує в чорну діру.

До цього обидва ці процесу окремо були зафіксовані не один раз, а от разом і практично одночасно вони спостерігаються вперше.

Раніше міжнародна група астрофізиків з допомогою космічного телескопа "Кеплер" , виявила в сузір'ї Діви білого карлика, "поїдає" великий скелястий об'єкт, що рухається по його орбіті.

НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X