В землю закопаємо. Вчені навчилися перетворювати парникові гази на камені

13 червня 2016, 10:33
Міжнародна група дослідників закачала тонни вуглекислого газу під землю, де всього за 2 роки він перетворився на природні мінерали

Експеримент проводився поблизу геотермальної електростанції Хедлісхейді в Ісландії в рамках проекту Carbfix. Учасники проекту поєднали 230 тонн СО2 з водою і закачали одержаний розчин у свердловину глибиною 400-500 метрів. Під землею газ вступив в реакцію з базальтової породою, що призвело до формування карбонатів (природних мінералів).

Відео дня

"Нам потрібно якось боротися з підвищенням рівня шкідливих викидів, а перетворювати їх на камінь, значить створювати постійне сховище", - розповідає Юрг Маттер з Саутгемптонського університету у Великобританії.

Дослідники стверджують, що за два роки приблизно 95% СО2 перетворилося на карбонати. Така швидкість вразила вчених, які припускали, що цей процес займе сотні або навіть тисячі років.

"Це був величезний сюрприз для всіх учасників проекту, - говорить Маттер. – Ми подумали: "Ух ти! Це дуже швидко"".

Учасники Carbfix вважають, що придумана ними техніка позбавлення від СО2 може знайти застосування не тільки в Ісландії, оскільки базальтова порода широко поширена в світі.

"В майбутньому ми можемо використовувати цей метод на електростанціях в тих місцях, де багато базальту, а таких місць досить багато", - вважає Мартін Стут з Колумбійського університету, який також брав участь у проекті.

Єдиним недоліком нового методу є те, що для нього потрібно багато води: на кожну тонну СО2 потрібно 25 тонн води. Однак за словами Маттера, в процесі може використовуватися морська вода, і, принаймні, на узбережжях проблеми в її нестачі не буде.

Перший успіх привів до розширення масштабу проекту. Тепер учасники Carbfix планують прибирати під землю по 10000 тонн СО2 щорічно. Вони також збираються використовувати свій метод, щоб позбавлятися від сірководню.

Показати ще новини
Радіо NV
X