Вчені виміряли масу Землі за допомогою частинок нейтрино

7 листопада 2018, 09:00

Група фізиків в Іспанії знайшла незвичайний спосіб виміряти масу нашої планети.

Вчені використовували дані з детектора нейтрино, щоб оцінити щільність нашої планети і вирахувати її масу, пише Science Alert.

Нейтрино є одними з найпоширеніших частинок у Всесвіті, але їх важко виявити. Вони схожі на електрони, але у них немає електричного заряду, і їх маса майже дорівнює нулю, тому вони дуже мало взаємодіють з нормальною матерією, коли вони протікають через Всесвіт при майже світловій швидкості.

Відео дня

Хоча історично зусилля вчених по виявленню нейтрино були не надто успішними, детектор нейтрино IceCube, який працює в Антарктиді, недавно відкрив світ нейтрино для науки. Використовуючи дані IceCube за рік, фізики в Інституті корпускулярної фізики (IFIC) в іспанській Валенсії змогли навіть вивчити нутрощі Землі.

Для розрахунків було використано кількість нейтрино, зареєстрованих детектором за час його роботи. В даному випадку дослідників цікавили атмосферні нейтрино, які народжуються в верхніх шарах земної атмосфери. Для нейтрино Земля майже прозора, але іноді частинки все-таки взаємодіють з речовиною і сліди цих взаємодій уловлюються детектором.

Нейтрино, які з'явилися у полюса, для реєстрації повинні були пройти всю планету, в тому числі її ядро, а ті, що прилетіли під великими кутами перетинали тільки кору. Це дозволило відновити розподіл маси у всьому обсязі планети.

В результаті експерименту вчені отримали число 5,972E24 кг - саме стільки важить Земля при підрахунку її маси традиційним способом. При цьому з'ясувалося, що ядро ​​планети важить трохи більше прийнятого значення.

Команда не впізнала майже нічого нового про нашу планету. Щільність карти внутрішньої поверхні Землі, маси планети і моменту її інерції була розрахована з використанням нових даних, але все результати відповідали попереднім вимірам. При цьому суть дослідження полягала не в тому, щоб дізнатися щось нове про Землю. Вчені хотіли дізнатися щось нове про нейтрино.

"Наші результати демонструють можливість такого підходу до вивчення внутрішньої структури Землі, яка доповнює традиційні методи геофізики", - пишуть дослідники в своїй роботі. На думку авторів роботи, новий метод дозволить зрозуміти внутрішню структуру планети краще, ніж за допомогою традиційних способів вимірювання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X