Вчені виявили таємничі блакитні спалахи в чорній дірі сузір'я Лебедя

16 березня 2016, 18:41
Вчені виявили яскраві ультракороткі спалахи червоного і повільні спалахи блакитного оптичного випромінювання, які виходять від чорної діри в сузір'ї Лебедя, пише N+1 з посиланням на журнал Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Відповідно до публікації наукового журналу, у червні 2015 року обсерваторія ESA Інтеграл виявила серію повторюваних яскравих спалахів світла, що досить рідко зустрічається в системах з чорними дірами.

Відео дня

Наголошується, що ці спалахи стали найяскравішим об'єктом в рентгенівському небі, вони були до п'ятидесяти разів яскравіші ніж пульсари у Крабовидній туманності.

Крім того, міжнародна група вчених проаналізувала знімки спалахів камерою телескопа William Herschel Telescope, який знаходиться в Ла-Пальмі на Канарських островах. В результаті, крім раніше виявлених спалахів радіо-і рентгенівського випромінювання, виявили також і ультракороткі спалахи оптичного випромінювання.

Вчені помітили, що частина цих спалахів більш яскравіша в червоному, а частина в блакитному діапазоні, і умовно розділили їх на "червоні" і "сині". Інтервал між швидкими червоними спалахами становив менше 24 мілісекунди, а повільні блакитні спалахи з'являлися з частотою до 40 секунд кожна, імовірно, в їх основі лежить різний механізм виникнення.

Червоні спалахи можуть пояснюватися синхротронним випромінюванням, яке виникає у джеті. Ці спалахи з'являлися, коли спостерігався потужний потік рентгенівського і радіовипромінювання. Природа ж блакитних спалахів залишається вченим невідомою. Можливо це викиди рентгенівського випромінювання, проте навряд чи є єдиною причиною їх виникнення.

Крім того, є свідчення про нетеплову природу появи таких явищ, проте точно встановити це дозволить подальші наукові дослідження.

Сузір'я Лебедя (V404) це подвійна зоряна система, яка складається з чорної діри масою близько 12±3 мас Сонця і зірки спектрального класу G або K. 15 червня 2015 року космічний апарат NASA SWIFT зафіксував перші ознаки відновлення активності системи після майже 26-річної сплячки.Показати ще новини
Радіо НВ
X