Вчені виявили гравітаційні хвилі від злиття нейтронних зірок

17 жовтня 2017, 22:05
Дослідникам вперше вдалося зареєструвати гравітаційні хвилі від злиття двох нейтронних зірок

Хвилі були зафіксовані детекторами LIGO в США і італійською обсерваторією Virgo, пише BBC.

За даними дослідників, в результаті подібних злиттів у Всесвіті з'являються такі елементи, як платина і золото. Відкриття було зроблено ще 17 серпня. Два детектора в США зареєстрували гравітаційний сигнал GW170817.

Відео дня

"Це те, чого ми всі чекали", - заявив виконавчий директор лабораторії LIGO Девід Рейтца, коментуючи відкриття.

Злиття відбулося в галактиці NGC4993, яка знаходиться на відстані близько 130 млн світлових років від Землі в сузір'ї Гідри. Маси зірок знаходилися в діапазоні від 1,1 до 1,6 маси Сонця, що потрапляє в область мас нейтронних зірок. Їх радіус - 10-20 км.

Зірки називають нейтронними, оскільки в процесі гравітаційного стиснення протони й електрони всередині зірки зливаються, в результаті чого виникає об'єкт, що складається майже виключно з нейтронів. Такі об'єкти володіють неймовірною щільністю - чайна ложка матерії буде важити близько мільярда тонн.

"Я в захваті від того що ми зробили. Вперше я почала працювати над гравітаційними хвилями в Глазго, будучи ще студенткою. З тих пір пройшло багато років, були і злети і падіння, але тепер все склалося. За останні кілька років ми спочатку зафіксували злиття "чорних дірок", а потім - нейтронних зірок, за моїми відчуттями, ми відкриваємо нове поле для досліджень", - говорить працівниця LIGO, професор Норна Робертсон.

Вчені вважали, що вивільнення енергії в такому масштабі призводить до виникнення рідкісних елементів - таких, як золото і платина. За словами доктора Кейт Магуайр з Королівського університету Белфаста, яка займалася аналізом перших спалахів, що виникли при злитті, тепер ця теорія доведена.

"За допомогою найпотужніших в світі телескопів ми виявили, що в результаті цього злиття нейтронних зірок стався високошвидкісний викид важких хімічних елементів, таких як золото і платина, в космос", - каже Магуайр.

Раніше НВ повідомляло про те, що 3 жовтня нобелівський комітет вручив премію з фізики американським дослідникам Райнеру Вайссу, Баррі Баришев і Стос Торну - за внесок у відкриття гравітаційних хвиль на детекторі LIGO. Нагороду вручать вченим вже 10 грудня, в річницю смерті Альфреда Нобеля.

Показати ще новини
Радіо НВ
X