Стародавній портрет. Вчені відновили зовнішність норвезького хлопчика, який жив 8300 років тому

Дитина мала незвичайну форму голови, карі очі, темне волосся та смагляву шкіру (Фото:Оскар Нільсон)
Останки 15-річного підлітка знайшли в 1907 році. Більше сотні років потому дослідникам вдалося реконструювати риси його обличчя.
Кістки дитини знайшли в печері епохи мезоліту чи середнього кам’яного віку в Рандаберзі на західному узбережжі Норвегії.
Зріст хлопчика складав 1 м 25 см, тобто дитина була невисокою для свого віку навіть за мірками того часу. Що цікаво, череп зрісся дуже рано, через що його голова набула дивної форми з опуклим чолом і потилицею. Цей стан називається скафоцефалією.
Це не пов’язано з жодними проблемами розвитку чи інтелектуальними порушеннями", — заявив Шон Декстер Денхем, остеолог із Музею археології Університету Ставангера в Норвегії, який брав участь у реконструкції зовнішності хлопчика.
Аналіз ДНК дитини показав, що у неї були карі очі, темне волосся та смаглявий відтінок шкіри.

Щоб зробити реконструкцію, було зроблено два КТ-сканування черепа, що дозволило вченим створити пластикову копію, надруковану на 3D-принтері. Оскільки вони не знали товщину лицьових тканин хлопчика, було вирішено виходити із середніх значень повноти сучасних 15-річних хлопчиків із Північної Європи. «Звичайно, ми не знаємо, наскільки ці вимірювання застосовні до того, хто жив 8000 років тому, — пишуть дослідники. — Але інших варіантів ми не маємо».
Судячи з місцевості навколо, хлопчик не голодував.
«Великий обсяг останків тварин, знайдених на цьому місці, свідчить про рясні запаси продовольства», — кажуть вчені. — Печера глибиною близько 9 м та шириною 5 м була заповнена залишками їжі. Також у ній вдалося знайти прикраси та рибальські інструменти, що дозволяє припустити, що печера була житлом групи давніх людей".