Вчені відкрили "неможливу" галактику, в якій немає темної матерії

29 березня 2018, 21:06

Астрономи виявили надзвичайно прозору галактику, розміром приблизно на рівну Чумацького Шляху.

Об'єкт під кодовою назвою NGC1052-DF2 виглядає так, ніби в ньому відсутня темна матерія, повідомляє BBC.

Якщо це підтвердиться, то ця галактика може виявитися першою в своєму роді, що складається тільки з баріонів (видимої матерії), хоча сучасна фізична теорія припускає, що велика частина маси Всесвіту припадає на темну матерію. При цьому про існування її можна судити лише за непрямими ознаками, таким як взаємодія з баріонною матерією.

Відео дня

Коли професор Пітер ван Доккум, керівник дослідження, вперше помітив об'єкт NGC1052-DF2, він "довго вдивлявся в зображення і перебував просто в подиві... воно виглядало як примарне світіння в космосі", згадує він.

У цій галактиці дуже мало зірок, але багато з них згруповані в надзвичайно яскравих "згустках". Вивчивши їх, вчені виявили, що сумарна маса їх зірок склала всю масу цієї галактики. Це означає, що маса темної матерії в ній просто-напросто відсутня.

"В галактиках темної матерії приблизно в п'ять разів більше, ніж звичайної. Чим далі ми рухаємося у напрямку від центру галактики, тим більше зустрічаємо темної матерії і менше самих зірок. Гало темної матерії в галактиці має більшу протяжність, ніж самі зірки", - об'ясняяет доктор Мішель Коллінз, фізик з Університету Суррея (Велика Британія), яка не брала участі в цьому дослідженні.

"Тобто ця галактика повинна була утворитися іншим шляхом: можливо, в результаті реакцій всередині газу, який тече у напрямку до більшої галактиці або виходить з неї", - пояснює астрофізик з Університету штату Північна Кароліна, доктор Кетрін Мак.

Найдивнішою якістю знайденої галактики, на думку Мак, є те, що її приклад може довести реальність темної матерії, яка передбачена теоретично, але емпірично вченими не спостерігалася.

Альтернативне пояснення того, що називається темною матерією, могло б полягати в тому, що це якийсь непояснений ефект гравітації видимої матерії. Однак тоді цей ефект спостерігався б і в новій галактиці.

"Тобто все це може мати сенс тільки за умови, що темна матерія - присутня або відсутня в галактиці - існує окремо від звичайної матерії", - додала Мак.

Раніше НВ розповідало про те, що світність зірки KIC 846285 в сузір'ї Лебедя, незвичайну поведінку якої іноді пов'язували з дуже розвиненою неземною цивілізацією, знову знизилася. Цей показник зменшився за останні дні не менше ніж на 5%, побивши рекорд найбільшого падіння світності, який був зафіксований телескопом Kepler в 2011 році. Учені поки не можуть будь-яким чином пояснити ці дивні коливання в світності зірки KIC 8462852, що призводить до появи фантастичних гіпотез.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X