Вчені розшифрували найдавніший екземпляр Старого Заповіту

22 вересня 2016, 11:11
Група ізраїльських і американських дослідників розшифрувала стародавній єврейський манускрипт, знайдений на місці згорілої колись синагоги Ейн-Геді. Він так сильно постраждав від вогню і часу, що розвернути його було неможливо

У 1970 році археологи зробив важливе відкриття в поселенні Ейн-Геді, на місці давньої єврейської громади. Вчені виявили в руїнах синагоги ковчег, всередині якого були кілька обгорілих грудочок шкіри тварин, схожі на пергамент. Лише через більш ніж 40 років вченим вдалося розшифрувати текст на цьому пергаменті без фізичного ушкодження знахідок, пише Science Advanced.

Відео дня

Вчені використовували 3D-моделювання та рентгенівські промені. На першому етапі вони визначили зображення, які містяться на структурах. На другому етапі з відсканованих рисок складалися букви і слова. На третьому етапі згорнутий в сувій текст розгортали на площині.

Після розшифровки з'ясувалося, що це - найдавніша копія біблійного тексту, а точніше - частина книги Левит, в якій йдеться про розведення жертовного вогню. Раніше вчені датували сувій VI століттям нашої ери, але, після розшифровки датування тексту довелося змінити на кілька сотень років - приблизно на третє століття до нашої ери.

Як запевняють учені, без використання методів рентгенографії і 3D-моделювання текст з пергаменту Ейн-Геді був би втрачений для науки.

Додамо, що пагорб Тель-Горен, на якому розташовується Ейн-Геді, є одним з найважливіших місць археологічних розкопок в Іудейській пустелі. Тут збереглися руїни унікальної системи водопостачання стародавнього міста, залишки синагоги, стародавні сувої.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X