Вчені описали дивовижні потоки стародавніх міграцій, які захопили різні континенти

27 жовтня 2015, 20:47
Вчені описали дивовижні потоки стародавніх міграцій пращурів сучасної людини, які захопили різні континенти, повідомляє Наука і Життя з посиланням на журнал Science

Відомо, що Африка є місцем народження нашого виду і відправною точкою стародавніх міграцій, які охопили всю земну кулю.

Однак, як не дивно, її ніяк не торкнулися нові методи вивчення минулого за допомогою досліджень стародавньої ДНК. У більшості випадків, це було обумовлено тим, що кістки з ДНК стародавніх африканців погано збереглися через спекотний і вологий клімат. В результаті, Африка залишилася білою плямою на науковій мапі генетиків.

Відео дня

Але стаття присвячена дослідженню ДНК з Африки, що належить мисливцеві-збирачеві, який жив близько 4,5 тисячі років тому, заповнює цю прикру прогалину у науці.

Так, антропологи Джон і Кетрін Артур з Університету Південної Флориди в 2012 році знайшли добре збережений скелет у печері Мота, розташованої в горах Ефіопії. ДНК цього мисливця дає перше уявлення про те, якими були африканські гени до більш пізніх міграцій.

Так, швидше за все, людина з печери Мота була кароокою і смаглявою, гени вказують на те, що чоловік добре пристосувався до життя в горах. Однак, порівняння геному Мота з ДНК сучасних африканців показало несподівані результати.

Африка зазвичай розглядається як відправний пункт міграцій, але нове дослідження показує масштабну міграцію у зворотному напрямку. Ймовірно, близько 3,5 тисяч років тому землероби Близького Сходу переселилися на батьківщину людства і прониклі глибоко всередину Африки, поширившись серед ізольованих койсан з Південної Африки і пігмеїв в Конго.

Порівнявши ДНК людини з печери Мота з даними 40 популяцій Африки і 81 популяції Європи і Азії, вчені встановили, що мисливець споріднений з сучасним плем'ям Арі, яке досі живе неподалік від місця знахідки. При цьому, людині з Моти не вистачає 4-7% ДНК сучасних африканців, яке швидше за все суттєво змінилося за останні 4,5 тисячі років.

Виявилося, що "нові" ділянки геному ближче всього до ДНК сучасних мешканців Сардинії і навіть давніх землеробів Німеччини!

Генетик Андреа Маніка з Кембріджського університету вважає, що і європейські землероби і африканці успадкували частину ДНК з одного і того ж джерела – від населення Близького Сходу, можливо, з Анатолії або Месопотамії.

Читайте також у розділі Наука:

Міграційні хвилі з цього регіону вирушили в Європу і Азію близько 8 тисяч років тому, але в Африку, судячи з усього, вони потрапили вже після смерті людини з печери Мота.

Таким чином, дослідники припустили існування масштабних міграцій не тільки з Африки, а й у зворотному напрямку, з території інших континентів.

У будь-якому випадку, вчені готові продовжувати свої дослідження для відновлення повної картини контактів між населенням різних частин світу.

Раніше, вчені назвали найбільш численний народ в історії людства, який нині мешкає на півдні африканського континенту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X