У Тибеті знайшли останки стародавнього виду людей

3 травня 2019, 22:07

Рештки денисівської людини вперше виявили на Тибетському плато в центральній частині Китаю.

Досі скам'янілості цього древнього виду людини були виявлені тільки в одній Денисовій печері в Сибіру. Відкриття передбачає, що денисовці жили на більшій частині території Азії, йдеться в статті The New York Times .

Відео дня

У 1980 році буддійський монах в Тибеті увійшов в священну печеру для молитви. На підлозі він знайшов половину людської щелепної кістки з двома зубами. 1 травня 2019 року група вчених повідомила, що викопні останки належали 160 000-річному денисівцю. представнику таємничого виду людей, зниклих близько 50 000 років тому.

Вчені взяли зразок дентину з зубів і визначили його структуру. Після цього і з'ясувалося, що найбільш близький до щелепи з тибетської печери геном денисівців з Алтаю. Ця щелепа дуже масивна, виступ підборіддя відсутній.

Скам'янілість є першим свідченням того, що цей вид був знайдений за межами Денисової печери в Сибіру, що підтверджує теорію про те, що ці родичі сучасних людей колись жили в значній частині Центральної і Східної Азії.

Нова скам'янілість демонструє, що денисовці були надзвичайно витривалі, здатні витримувати суворі умови на тибетському плато на висоті 10 700 футів (більше 3 км), використовуючи тільки прості кам'яні знаряддя. Знахідка також передбачає, що ці денисовці, можливо, розвинули генетичну адаптацію до великих висот, і що сучасні тибетці, можливо, успадкували ці гени завдяки схрещуванню денисовців і сучасних людей в доісторичні часи.

"Наші результати показують, що архаїчні гомініди займали Тибетське плато в епоху середнього плейстоцену і успішно адаптувалися до високогірного гіпоксичного середовища задовго до регіональної появи сучасної людини розумної", - підкреслюють автори роботи.

З новим відкриттям і іншими недавніми знахідками картина життя денисовців стала яснішою. Все в їх головах, здається, було великим, від гігантських корінних зубів до товстих щелеп. Вчені припустили, що дорослі могли важити більше 90 кг. Відкриття денисовців, що жили на великій висоті, інтригує з іншої причини: сьогодні тибетці мають особливу генетичний зв'язок з денисовцями.

Коли більшість людей подорожують на великі висоти, вони реагують на низький рівень кисню, виділяючи додатковий гемоглобін в свої еритроцити. Але багато тибетців не виробляють додатковий гемоглобін, завдяки незвичайній версії гена EPAS1. У 2014 році доктор Уерта-Санчес і її колеги виявили, що цей незвичайний ген - від денисовців.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X