У сомалійському метеориті Ель-Алі знайшли дві нові хімічні речовини

У невеликому уламку метеорита знайдені два нові мінерали (Фото:Нік Гесслер/Дьюцький університет)
Дослідники з Університету Альберти виділили два нових мінерали зі шматочка метеориту вагою 70 г.
Канадські дослідники завершили вивчення уламка метеориту Ель-Алі, виявленого в Сомалі у 2020 році.
Цей камінь важив близько 16 тонн, але вчені провели аналіз невеликого шматка вагою 70 г.
Їм вдалося знайти одразу два мінерали. Один був названий на честь мететориту елалітом, а другий — елкінстантонітом на честь Лінді Елкінс-Тантон, віцепрезидента Міжпланетної ініціативи Аризонського державного університету.
«Лінді провела велику роботу, дізнаючись, як формуються ядра планет і залізні метеорити, — пояснив Кріс Херд, куратор університетської колекції метеоритів. — Тому варто назвати мінерал на її честь та визнати її внесок у науку».
Як стало відомо, обидва нові мінерали були виведені раніше синтетичним шляхом. Тому, зіставивши модель із природним аналогом, вдалося швидко ідентифікувати речовини.
За словами вчених, мінерали є фосфатами заліза.
Алан Рубін, дослідник метеоритів і колишній ад’юнкт-професор і геохімік-дослідник кафедри наук про Землю, планети та космос Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, пояснив, як могли виникнути ці рідкісні сполуки:
«Фосфати у залізних метеоритах є вторинними продуктами, вони утворюються внаслідок окислення фосфідів, які є рідкісними первинними компонентами цих небесних тіл. Отже, два нових фосфати говорять нам про процеси окислення, які відбувалися у метеоритному матеріалі. Залишається з’ясувати, чи сталося окислення в космосі або на Землі після падіння, але, наскільки мені відомо, багато з цих цих метеоритних фосфатів утворилися в космосі. У будь-якому випадку, реагентом, який спричинив окислення, вірогідно, є вода».