Удар із неба. Вчені висловили несподіване припущення про причини вимирання гігантських акул

12 грудня 2018, 12:11

Американський фізик підрахував, що вибух наднової міг вбити безліч видів тварин 2,6 мільйона років тому.

Серед видів, які вимерли тоді, є і мегалодон - знаменита акула розміром з автобус, повідомляє Science Alert.

На думку вчених з університету Канзасу, таємнича подія, яка згубила 36 відсотків видів в океані 2,6 мільйона років тому в пліоцені могла статися через вибух наднової, всього в 150 мільйонів світлових років від Землі. Крім того, такий вибух міг бути не один. Космічне випромінювання від таких подій могло викликати зміну клімату, а також інші ефекти, які сприяли масовому зникненню океанської мегафауни.

Відео дня

"Я проводив подібні дослідження близько 15 років, і завжди це ґрунтувалося на тому, що ми знаємо про Всесвіт - що ці наднові мали впливати на Землю в той чи інший час. На цей раз все по-іншому. У нас є докази подій в певний час. ми знаємо про те, як далеко вони були, тому можемо реально розрахувати, як це вплинуло б на Землю, і порівняти це з тим, що ми знаємо про те, що сталося в цей час ", - розповідає провідний автор дослідження Адріан Мелотт, почесний професор фізики і астрономії в Університеті Канзаса.

Як доказ своєї гіпотези Мелотт наводить відкладення ізотопів заліза-60, виявлені на морському дні. Залізо-60 є радіоактивним, з періодом напіврозпаду близько 2,6 мільйонів років. Це означає, що будь-яке залізо-60, яке могло утворитися на Землі 4,54 мільярда років тому, давно б розпалося. Те залізо-60, яке залишається на планеті сьогодні, повинно було прийти звідкись ще, наприклад з космосу, після вибуху наднової.

Згідно з даними команди Мелотт, ці наднові могли ініціювати опромінення Землі потоками жорсткого випромінювання, яке протягом багатьох років (від 10000 до 100000 років), могло бомбардувати нашу планету і призвести до вимирання низки біологічних видів.

"Ми розрахували, що рівень захворюваності на рак зросте приблизно на 50 відсотків для істоти розміром з людину - і чим вона більша, тим гірше. Для слона або кита доза опромінення збільшується", - запевняє Мелотт.

При цьому вимирання морської фауни було зосереджено в прибережних водах, де більші організми могли отримувати велику дозу радіації.

Проте, слід визнати, що в цій теорії є нестиковки. Мелотт згадав слонів і китів як приклад більш великої тварини, у якої, теоретично, повинен бути вищий рівень захворюваності на рак, проте рівень захворюваності на рак у слонів є вкрай низьким. Кити також хворіють на рак набагато рідше, ніж люди. Це явище називається "Парадоксом Пето" і не було розглянуто в статті команди.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X