Вчені простежили еволюцію одного із найстрашніших інфекційних захворювань людства

23 жовтня 2015, 12:35
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вчені з Данії та Великобританії за допомогою дослідження останків людей Бронзової доби встановили, що чума в два рази старша, ніж вважалося раніше

Так, згідно з дослідженням, чума вперше почала вражати людський організм вже в Бронзовому віці (більше 5000 тис. років тому), пише N+1 з посиланням на журнал Cell.

Зокрема, вчені проаналізували геноми, отримані з зубів 101 людини Бронзового віку, які проживали на території від Сибіру до Польщі. Потім, використовуючи комп'ютерну обробку, вчені виділили ті фрагменти, які відповідають ДНК бактерії збудника чуми -Yersinia pestis.

Відео дня

Автори довели наявність бактерії у семи чоловік, один з яких помер 5783 роки тому – найдавніший відомий випадок цього захворювання.

Крім того, вчені простежили етапи еволюції чуми з часом і встановили, що бубонна чума виникла приблизно в першому тисячолітті до нашої ери, коли бактерія пристосувалася до життя всередині комах (наприклад, бліх). Це зробило її більш заразною та забезпечило виключно швидке поширення під час світових пандемій, коли інфекція проникала в лімфатичну систему людини і викликала збільшення лімфатичних вузлів - "бубонів".

....

Чумная блоха

Фото: The Centers for Disease Control and Prevention

Також, під час своєї еволюції, бактерія пристосувалася до проникнення в організм людини повітряно-крапельним шляхом.

У своєму дослідженні, вчені роблять такий висновок - щонайменше протягом 3 тисяч років до того, як бактерія еволюціонувала, вона залишалася ендемічною в людській популяції народів Євразії, тобто передавалася в основному тільки від людини до людини через прямий контакт.

Але першою пандемією бубонної чуми, яка була викликана пристосованою до бліх Yersinia pestis, стала Юстиніанова чума, початок якої датується 541 роком нашої ери.

Nota bene. Чума (лат. pestis - зараза) - гостре інфекційне захворювання з групи карантинних інфекцій, яке протікає на фоні тяжкого загального стану, лихоманки, ураження лімфовузлів, легенів та інших внутрішніх органів, часто з розвитком сепсису. Захворювання характеризується високою летальністю і вкрай високою здатністью до розповсюдження серед здорових людей.

Нове дослідження може пояснити різке зменшення населення Євразії у кінці IV-на початку III тисячоліття до нашої ери, яке було афіксоване археологами.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X