Обережно, радіація. В американському меді знайшли сліди ядерних випробувань

21 квітня 2021, 12:02

Нове дослідження показало, що в меді, який збирають на території США, до сих пір можна знайти наслідки випробувань ядерної бомби в 1950-х і 60-х роках.

Після Другої світової війни США, СРСР та інші країни підірвали понад дві тисячі ядерних боєголовок в ході наземних випробувань. Бомби викидали в верхні шари атмосфери радіоцезій — радіоактивну форму цезію, — який вітер розносив по всьому світу. Згодом він осідав на землю з опадами. Правда, розбіжність не була рівномірною — наприклад, радіоцезію набагато більше виявилося на східному узбережжі США через регіональні вітри та опади. Радіоцезій розчинний у воді, і рослини можуть прийняти його за калій, життєво важливу поживну речовину, що має схожі хімічні властивості.

Відео дня

Щоб дізнатися, чи поглинають рослини радіоактивні відходи, геолог Джеймс Касте з коледжу Вільяма і Мері попросив своїх студентів привезти місцеві продукти з місць їхніх весняних канікул для перевірки на радіоцезій. Результати дослідження було опубліковано в журналі Nature Communications, коротко про них написало Science Magazine.

Один зі студентів привіз мед з Ролі, штат Північна Кароліна. Він містив в 100 разів більше цезію, ніж інші продукти. Тоді Касте з колегами і зацікавилися, чи можуть бджоли замінювати звичайний цезій радіоактивним.

Вони зібрали 122 зразки сирого меду місцевого виробництва з усього сходу Сполучених Штатів і в 68 з них виявили радіоцезій на рівні більше 0,03 беккереля на кілограм. Найвищий рівень радіоактивності було виявлено в зразку з Флориди — 19,1 беккереля на кілограм. Виходить, що радіоактивні опади досі проходять через рослини і тварин за тисячі кілометрів від місця вибуху бомб.

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США уточнило, що ці цифри не викликають занепокоєння — граничним значенням є показник в 1200 беккерелів на кілограм.

Але раніше справи були куди гірші. «У 1970-ті роки рівень цезію в меді був, ймовірно, в 10 разів вищим. Через радіоактивний розпад те, що ми вимірюємо сьогодні, — це лише мала частка того, що було раніше», — зазначає Касте.

Нове дослідження не повинно викликати тривогу з приводу стану меду, кажуть вчені. Але воно допомагає нам зрозуміти, як ядерне забруднення переміщається світом, що є важливим для оцінки здоров'я наших екосистем і сільського господарства.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X