Для користі справи. Американські вчені збираються відтворити стихійні лиха

31 травня, 18:29
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ураган Майкл — один із найбільш руйнівних катаклізмів за останні п’ять років (Фото:Douglas R. Clifford / ZUMAPRESS.com / Global Look Press)

Ураган Майкл — один із найбільш руйнівних катаклізмів за останні п’ять років (Фото:Douglas R. Clifford / ZUMAPRESS.com / Global Look Press)

У США планують збудувати установку, яка дозволить імітувати пориви вітру швидкістю до 300 км/год. Так вчені хочуть краще зрозуміти природу руйнувань, що дозволить краще підготуватися до них.

Постійні зміни клімату призводять до почастішання стихійних лих. У США про це знають не з чуток, тому питання про те, як підстрахуватися у разі природного катаклізму, стоїть украй гостро.

Відео дня

Особливо це стосується деяких штатів. Міста Техасу, Пенсільванії, Джорджії, Луїзіани, Нью-Йорка та ще доброго десятка регіонів регулярно піддаються руйнівному впливу сил природи.

Серед найбільш схильних до ризику руйнувань і Флорида. Розташований на півострові між Мексиканською затокою та Атлантичним океаном, штат регулярно страждає від ураганів та повеней. Не дивно, що тут вирішили зайнятися дослідженням катаклізмів.

У Міжнародному університеті Флориди вже побудована Стіна Вітру - величезний симулятор урагану. Він розміщений у великому ангарі і являє собою 12 масивних жовтих вентиляторів. Навіть за низької швидкості вітру - скажімо, близько 50 км/год - вентилятори видають гучний неприємний гул. За повної потужності ці вентилятори можуть розвивати швидкість вітру до 252 км/год, що еквівалентно слабкому урагану п'ятої категорії.

Стіна Вітру у Флориді (Фото: NSF-NHERI)
Стіна Вітру у Флориді / Фото: NSF-NHERI

Дослідники заповнюють ангар конструкціями, що імітують хмарочоси, будинки та дерева, або формами, що мають нерівності та провали на поверхні землі. Інженери з усього світу приїжджають на об'єкт, щоб перевірити стійкість своїх витворів до вітру та, за необхідності, покращити їх.

Це один із восьми об'єктів у національній мережі лабораторій, що вивчають потенційну дію вітру, води та землетрусів, які в сукупності називаються Інфраструктурою інженерних досліджень природних небезпек США, або NHERI.

Стіна вітру призначена для натурних вітрових випробувань цілих споруд. Інша вітряна машина, розташована в Університеті Флориди в Гейнсвіллі, може збільшити турбулентну поведінку вітру прямо на межі між атмосферою та землею. Крім того, вчені збудували гігантські резервуари, що імітують цунамі та штормові хвилі. Вони розташовані в Університеті штату Орегон у Корваллісі.

Новий об'єкт перевершуватиме за руйнівністю всі попередні. Передбачається, що етап проектування триватиме чотири роки, поки команда розмірковує, як збільшити швидкість вітру — можливо, з більшим або потужнішим вентилятором, ніж у Стіни Вітру, — і як об'єднати ці ураганні вітри та потужні резервуари для води в єдиному просторі.

У минулому для вивчення впливу сильних ураганів використовували один із трьох підходів: проведення польових спостережень за наслідками даного шторму; будівництво експериментальних об'єктів для відтворення штормів; використання комп'ютерного моделювання для візуалізації того, як це явище проявляється на великій території. "У кожного з цих підходів є сильні та слабкі сторони", - каже Трейсі Київські-Корреа, інженер з управління ризиками стихійного лиха з Університету Нотр-Дам в Індіані.

"У цьому об'єкті ми хочемо об'єднати всі ці методики, щоб максимально наблизитися до відтворення того, що може зробити Мати-природа", - говорить Київськи-Корреа.

Це складне інженерне завдання, але цікаве. «У широкому науковому співтоваристві це викликало великий інтерес, — каже Мастерс. — Якщо симулятор побудують — він буде єдиним у своєму роді».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X