Сучасник Ісуса Христа. У Норвегії знайшли найдавніший у світі рунічний камінь

На камені написане слово «idiberug», значення якого поки що невідоме (Фото:Javad Parsa/NTB/AFP)
Камінь знайшли в Тіріфьорді, на північному заході від Осло. Історики відзначають, що ця знахідка набагато старша за подібні.
Норвезькі археологи стверджують, що знайшли найдавніший у світі рунічний камінь, створений майже 2000 років тому.
Шматок коричневого пісковику квадратної форми розміром приблизно 30 на 30 сантиметрів було виявлено під час розкопок стародавнього могильника наприкінці 2021 року під час будівництва залізничної гілки.
Вчені провели вуглецевий аналіз людських останків і дерева, знайдених у могилі поруч із рунічним каменем. Згідно з його результатами, поховання датується 1−250 рр. н.е.
«Ми завжди думали, що перші камені в Норвегії та Швеції з’явилися в 300 або 400 роках, але виявилося, що деякі з них можуть бути навіть старшими, — повідомила норвезькому інформаційному агентству NTB рунолог Крістель Зільмер. — Це унікальне відкриття».
Походження рунічних каменів досі покрите таємницею. Зазвичай, вони були надгробком над могилами відомих вікінгів. Текст на каменях писався на рунах, які вважаються найдавнішою скандинавською писемністю.
Напис на камені з Тіріфорда вдалося розшифрувати. Він містить лише одне слово — «idiberug». Його значення поки що невідоме, вчені припускають, що це ім'я покійного.