У людства залишилося 12 років, щоб запобігти глобальній катастрофі - доповідь ООН

8 жовтня 2018, 20:00

Провідні світові вчені-кліматологи попереджають, що буде потрібна всього дюжина років, щоб в світі значно збільшилися ризики посухи, повеней, екстремальної спеки і бідності для сотень мільйонів людей.

Автори доповіді Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату (МГЕЗК) вважають, що це станеться через підвищення середньої температури не на півтора, а на два градуси, говориться в статті Guardian.

Відео дня

На думку дослідників, щоб уникнути цієї перспективи, потрібні термінові і безпрецедентні зміни, які, за їхніми словами, є доступними і здійсненними. Зокрема, зниження температури всього на півградуса може запобігти повному знищенню коралів і полегшити тиск на Арктику.

"Кожне незначне додаткове потепління має значення, тим більше що потепління на 1,5 C або вище збільшує ризик, пов'язаний з тривалими або незворотними змінами, такими як втрата деяких екосистем", - вважає співголова Робочої групи МГЕЗК Ханс-Отто Пертнер.

У доповіді висвітлюється ряд наслідків зміни клімату, яких можна було б уникнути, обмеживши глобальне потепління 1,5 C в порівнянні з 2 C. Наприклад, до 2100 року глобальне підвищення рівня моря буде на 10 см нижче за глобального потепління на 1,5 C по порівняно з 2 C. Вважають, що при глобальному потеплінні на 1,5 C Північний Льодовитий океан був би вільний влітку від морського льоду один раз на століття, а в разі потепління на 2 C - один раз на десятиліття.

"Гарна новина полягає в тому, що деякі види дій, які будуть необхідні для того, щоб обмежити глобальне потепління 1,5 C, вже робляться по всьому світу, але їх необхідно прискорити", - сказала співголова Робочої групи Валері Массон-Дельмотт.

Зараз світ на 1 градус тепліше, ніж в доіндустріальний період. Вказуючи на руйнівні урагани в США, рекордні посухи в Кейптауні і лісові пожежі в Арктиці на півночі Швеції, автори доповіді відзначають, що кліматичні зміни вже відбуваються.

Джеймс Хансен, колишній вчений NASA, який допоміг підняти тривогу щодо зміни клімату, сказав, що як 1.5 C, так і 2 C відводять людство на незвідану і небезпечну територію, тому що вони були значно вище діапазону голоценових епох, в яких розвинулася людська цивілізація. Але він сказав, що між ними існує величезна різниця: "1.5 C дає молодим людям і наступному поколінню можливість битися. Це, ймовірно, необхідно, якщо ми хочемо зберегти берегові лінії там, де вони є, і зберегти наші прибережні міста".

Раніше НВ повідомляло, що австралійські вчені знайшли перші свідчення впливу зміни клімату на східну антарктичну рослинність. Дослідження, проведене дослідниками з Університету Вуллонгонга в Австралії показало, що рослинність в Східній Антарктиді швидко змінюється у відповідь на більш сухий клімат.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X