У Гренландії виявили кратер від падіння гігантського метеорита

15 листопада 2018, 10:26

Вчені виявили під льодом Гренландії гігантський кратер завширшки майже в 31 км. Дослідники впевнені, що кратер залишив гігантський залізний метеорит.

Кратер роташований на півночі острова і покритий майже кілометром льоду, пише Space.com.

Кратер ховається під краєм крижаного покриву на північному заході Гренландії, поблизу крижаного щита, біля якого льодовик Хьявата рухається до моря. Переглядаючи спочатку зібрані дані, щоб відстежувати зміни самого льоду, вчені помітили дивну особливість в скелі, тому вони використовували потужний радіолокаційний прилад для вивчення льоду з вертольота.

Відео дня

Дані цього приладу підтвердили структуру геологічного утворення: заглиблення було досить великим, щоб в нього вмістився Париж, з чітко визначеним ободом навколо.

Хоча збір матеріалу самого кратера поки неможливий, вченим вдалося отримати зразки, винесені талою водою до краю льодовика. Вони дійсно містили мінерали, характерні для метеоритних кратерів: кварц, а також нікель, платину, золото і кобальт в кількостях, незвичайних для земної кори. Також вода містила сліди родію і паладію. Все це дозволяє припустити, що впавший в цій місцевості колись метеорит був багатим металами астероїдом.

"Ми не схильні знаходити це в багатьох породах на Землі. Я абсолютно переконаний в тому, що там дійсно метеорит", - сказав Ієн Макдональд, геохімік з Університету Кардіффа в Великобританії, який проводив цей аналіз.

Точний вік кратера визначити складно, однак відомо, що він сформувався менше трьох мільйонів років тому. Стан кратера вказує на те, що він міг утворитися незадовго до закінчення останнього льодовикового періоду.

"Кратер прекрасно зберігся, що дивно: лід є ефективним абразивним матеріалом, здатним знищити всі сліди удару", - відзначають вчені.

Курт Кьяр, провідний автор дослідження і геолог з Музею природної історії Данії в Копенгагенському університеті розповів, що раніше він знайшов великий залізний метеорит, приблизно в 185 милях (300 км) від кратера. Є ймовірність, що метеорит і кратер походять від того ж астероїда, який розколовся в атмосфері Землі.

Показати ще новини
Радіо НВ
X